Sari la conținut
CAT® pieseFurnizor B2B independent · piese CAT® · România
PARTS CAT

Service buldoexcavatoare CAT® · 428 → 444 · side-shift

Reparații și service buldoexcavatoare Caterpillar® (CAT®)
428, 432, 434, 444 · generațiile F și F2

Acoperim buldoexcavatoarele Cat side-shift 428, 432, 434 și 444 — generațiile F și F2. Motorul pe varianta UE regulată este Cat C4.4 ACERT (Stage IIIB la F, Stage IV cu SCR/DEF la F2); pe utilajele second-hand non-UE poate fi 3054C DIT. Service specializat pe Caterpillar, diagnoză Cat ET, piese Cat OEM/Reman, garanție 12 luni.

8Modele 428 → 444
C4.4 ACERTMotor UE · 3054C pe non-UE
La cerereProgramare confirmată
12 luniGaranție la piese

— Modele acoperite

Toată gama, cu motorul fiecărui model

Maparea model–motor din fișa CAT. Confirmăm motorul exact pe S/N-ul utilajului din Cat SIS înainte de diagnoză sau comandă de piese.

ModelGenerație · emisiiMotor (UE)Putere brutăGreutate operareAdâncime săpareAplicație tipică
428FF · Stage IIIBCat C4.4 ACERT70 kW (95 CP)8.529 kg4.278 mmSăpături utilitare urbane, apă-canal, drumuri, ferme
428F2F2 · Stage IVCat C4.4 ACERT + DEF70 kW (95 CP)8.425 kg4.278 mmCea mai vândută clasă în RO · utilitare, încărcare frontală
432FF · Stage IIIBCat C4.4 ACERT74,5 kW (101 CP)8.973 kg4.278 mmSide-shift mediu-superior · terasamente, E-stick lung
432F2F2 · Stage IVCat C4.4 ACERT + DEF74,5 / 82 kW8.479 kg4.278 mmVersiunea F2 a clasei 432 · lucrări utilitare grele
434FF · tranzițieDUAL: 3054C DIT (St.II) sau C4.4 TA (St.IIIA)68,5–74,5 kW8.428–10.892 kgE-stick (config.)Lucrări grele, cabină/transmisie superioare clasei 428/432
434F2F2 · Stage IVCat C4.4 ACERT + DEF74,5 kW (101 CP)9.257 kg4.349 mmBuldoexcavator greu cu E-stick
444FF · Stage IIIBCat C4.4 ACERT74,5 / 82 kW9.743 kgE-stick (config.)Top de gamă · lucrări grele, cupă 1,3 m³, forță smulgere 63,3 kN
444F2F2 · Stage IVCat C4.4 ACERT + DEF74,4 / 82 kW9.606 kg4.331 mmTop F2 · săpare adâncă cu E-stick, cupă 1,3 m³

— Detalii tehnice

Ce reparăm și cum lucrăm

Gama 428 → 444 (side-shift)

Buldoexcavatoarele Cat side-shift acoperite: 428 (clasa ~8,5 t, cel mai vândut în RO), 432 și 434 (clasa 9 t cu E-stick), 444 (top de gamă, cupă 1,3 m³). Fiecare în generațiile F (Stage IIIB) și F2 (Stage IV cu SCR/DEF). Tabelul de mai jos listează cele 8 modele cu motorul, puterea, greutatea și adâncimea de săpare.

Pe piețele non-UE (LRC), motorul poate fi 3054C DIT în loc de C4.4 ACERT — confirmăm pe S/N. Service specializat pe Caterpillar, piese Cat OEM/Reman, garanție 12 luni.

Ce motor are buldoexcavatorul tău

Pe varianta UE regulată, toată gama 428–444 folosește Cat C4.4 ACERT: la generația F = Stage IIIB, la F2 = Stage IV cu SCR și DEF. Excepție: 434F a fost oferit DUAL pe aceeași fișă — 3054C DIT (Stage II) sau C4.4 Turbo Aftercooled (Stage IIIA). Pe utilajele non-UE, motorul standard poate fi 3054C DIT.

Atenție la mapare: motoarele C3.4B și C3.6 NU se montează pe buldoexcavatoarele side-shift 428–444 (acelea echipează gama center-pivot 416/420/430/440). Confirmăm motorul exact pe S/N din Cat SIS.

Ce reparăm: backhoe + încărcător + powershift

Buldoexcavatorul are două sisteme hidraulice solicitate — brațul excavator side-shift din spate și cupa de încărcare frontală — plus transmisia powershift cu 4WD. Reparăm și reetanșăm cilindrii, testăm pompele, calibrăm transmisia în Cat ET.

Matricea de mai jos arată procedurile, sculele și documentele Cat pe motor, hidraulică și transmisie.

SCR/DEF pe generația F2 + diagnoză Cat ET

Pe modelele F2 (Stage IV) cu SCR verificăm injecția DEF (AdBlue), calitatea reactivului și regenerarea, conectați la ECM cu Cat ET. Piesele sunt exclusiv Cat OEM sau Cat Reman.

Cere o ofertă cu confirmare scrisă de compatibilitate pe S/N.

— Dovadă de competență

Cum dovedim competența

Procedurile, sculele și documentele Cat® pe care le folosim. Valorile-limită se citesc pe S/N-ul utilajului tău din Cat SIS — aici arătăm procesul, nu cifre universale.

Motor8 proceduri
Procedură

Injector Solenoid – Test

Sculă + doc

Cat ET

Criteriu

Min. 2 clicuri audibile la capacul culbutorilor, comparat în Cat ET. În afara specificației → injector nou.

Valoare-limită

C15/C18 · 3406E: 1,06 ± 0,05 Ω @ ~77 °C

Procedură

Cylinder Cutout Test

Sculă + doc

Cat ET · parametru „Fuel Position”

Criteriu

Izolează cilindrul slab oprind semnalul. Verificăm OBLIGATORIU jocul de supape al cilindrului ÎNAINTE de a condamna injectorul.

Valoare-limită

contribuție pe cilindru — pe S/N

Procedură

Aftercooler – Test

Sculă + doc

FT-1984 · FT-1438 · Cat ET

Criteriu

ΔP = „Secondary Air Pressure” − „Boost Pressure” citit în Cat ET la high idle.

Valoare-limită

C15/C18: ΔP > 15 kPa (4,5 in Hg) = inspecție

Procedură

Inspect Air Inlet Restriction

Sculă + doc

1U-5470 · 198-4240 · SEHS8907 / NEHS0818

Criteriu

Măsurat după filtrul de aer, înainte de turbo.

Valoare-limită

C15/C18: ≤ 3,7 kPa nou / ≤ 6,2 kPa uzat

Procedură

Engine Valve Lash – Inspect/Adjust

Sculă + doc

SMCS 1102-025 · lere

Criteriu

Rece, motor oprit; reglaj + strângere contrapiuliță.

Valoare-limită

C15/C18: adm 0,38 / evac 0,81 ± 0,08 mm · locknut 30 ± 7 N·m

Procedură

Air in Fuel – Test

Sculă + doc

Special Instruction i02634848

Criteriu

Criteriu vizual la 2 min: bule mici la > 2,5 cm = OK; flux continuu/bule mari = scurgere înainte de pompa de transfer.

Valoare-limită

criteriu calitativ — fără prag numeric

Procedură

Engine Crankcase Pressure (Blowby) – Test

Sculă + doc

285-0900 + 348-5430 · NEHS1087 · SMCS 1215/1317

Criteriu

Măsoară debitul/presiunea de blowby din carter, comparat cu limita pe model.

Valoare-limită

prag blowby — pe S/N (NEHS1087)

Procedură

Liner Projection – check (la rebuild)

Sculă + doc

8T-0455 Liner Projection Tool · SMHS7727

Criteriu

Verifică protruzia cămășii la remontare (înălțimea peste planul blocului).

Valoare-limită

protruzie — pe model/S/N

Hidraulic3 proceduri
Procedură

Cylinder Drift / Leakage Test

Sculă + doc

188-3926 · 9U-6803 Caterpillar Cylinder Tester · REHS1765 · NEHS0595

Criteriu

Test de scurgere a etanșărilor piston/tijă pe cilindri reetanșați; drift-ul tijei urmărit 1 min vs Allowable Drift Rate.

Valoare-limită

drift ≤ Allowable Drift Rate — pe model (REHS1765)

Procedură

Case Drain Flow Test

Sculă + doc

456-6429 Hydraulic System Test Tool Kit

Criteriu

Flow-metru pe portul de case drain; scurgerea internă crește pe măsură ce pompa piston se uzează → indicator de uzură / viață rămasă.

Valoare-limită

limită case drain (l/min) — pe S/N

Procedură

Flow-loading Test

Sculă + doc

4C-9910 Portable Hydraulic Tester

Criteriu

Loading valve încorporată simulează sarcina; se măsoară debit + presiune + temperatură, în ambele sensuri.

Valoare-limită

debit min. sub sarcină · main relief / destroke — pe model/S/N

Transmisie3 proceduri
Procedură

Transmission Clutch Calibration

Sculă + doc

538-5051 Communication Adapter 3 · Cat ET

Criteriu

Procedură ghidată în Cat ET (flux J1939, grupul „Clutch Calibration” din Status); sistemul ECPC (Electronic Clutch Pressure Control) reînvață presiunile de umplere ale ambreiajelor.

Valoare-limită

fill time / clutch pack clearance — pe S/N

Procedură

Torque Converter Stall – Test

Sculă + doc

6V-7830 Tetra Gauge · 198-4240 Digital Pressure Indicator · 1U-5470

Criteriu

Convertizor blocat; se citesc turația de stall și presiunile. Abaterea = pierdere de putere în convertizor / transmisie.

Valoare-limită

stall RPM — pe S/N · ex. TC outlet ~500 kPa = CX31 on-highway (NU de extrapolat la loadere/dozere)

Procedură

Power Shift Transmission – Testing and Adjusting

Sculă + doc

6V-7830 Tetra Gauge · 198-4240 Digital Pressure Indicator

Criteriu

Măsurare / reglaj presiuni la prizele transmisiei power shift, conform manualului Testing and Adjusting pe model.

Valoare-limită

main relief: ex. 2400 kPa = CX31 on-highway (NU de extrapolat la loadere/dozere) · restul pe S/N

— Întrebări frecvente

Despre service-ul de buldoexcavatoare

01Ce motor are un buldoexcavator 444F2?
Pe varianta UE regulată, Cat C4.4 ACERT + SCR/DEF (Stage IV). Pe piețele non-UE poate fi 3054C DIT. Confirmăm pe S/N-ul utilajului.
02Care e diferența între generațiile F și F2?
F = Stage IIIB (motor C4.4 ACERT, fără SCR la unele variante); F2 = Stage IV cu SCR și DEF (AdBlue) și cabină nouă. Reparăm ambele generații.
03Reparați și 434F-ul cu motor 3054C?
Da. 434F a fost oferit dual: Cat 3054C DIT (Stage II) sau Cat C4.4 Turbo Aftercooled (Stage IIIA) pe aceeași fișă. Identificăm motorul exact pe S/N.
04Faceți service la sistemul SCR/DEF de pe F2?
Da — pe generația F2 (Stage IV) verificăm injecția DEF, calitatea AdBlue și regenerarea cu Cat ET. Vezi și pagina de service aftertreatment.
05Sunteți dealer autorizat Caterpillar?
Nu. Suntem service SPECIALIZAT pe Caterpillar: diagnoză Cat ET licențiat, piese Cat OEM și Cat Reman, cu 12 luni garanție la piese. Dealerul oficial CAT în România este altul.

Ai buldoexcavatoare CAT de reparat sau întreținut?

Echipa noastră de intervenție se deplasează la client oriunde în România, cu diagnoză Cat ET și piese Cat OEM/Reman — programare confirmată în scris, 12 luni garanție la piese.