Sari la conținut
CAT® pieseFurnizor B2B independent · piese CAT® · România
PARTS CAT
Mentenanță preventivăPublicat 29 iulie 2025

Sistem transmisie powershift Caterpillar® (CAT®) 980 · 988 — interval rebuild și piese

Configurația reală 4F/4R (980M) și 4F/3R (988K), uleiul Cat TDTO pe specificația TO-4, intervalele 1.000/2.000 h, analiza S·O·S și decizia rebuild vs Cat Reman.

Timp de citire
12 min citit
Lungime
2.901 cuvinte
Structură
6 secțiuni + FAQ
PCPARTS CAT · Departament TehnicPublicat 29 iulie 2025

Transmisia powershift este printre componentele cu cel mai mare cost unitar de înlocuire de pe un încărcător frontal mare (estimare PARTS CAT din practica de ofertare). Pe CAT® 980 și 988 — coloana vertebrală a carierelor și balastierelor din România — diferența dintre o transmisie care atinge pragul de rebuild planificat și una care cedează în sarcină se măsoară în zeci de mii de euro plus săptămâni de staționare. În 12 minute vezi arhitectura reală a celor două transmisii, uleiul și intervalele corecte din publicațiile oficiale CAT®, ce urmărești pe rapoartele S·O·S, semnele de uzură ale ambreiajelor și cum alegi între rebuild în atelier și Cat® Reman.

Secțiunea 01 · Arhitectura

Powershift planetar pe 980M și 988K — ce este de fapt sub podea

O transmisie powershift planetară schimbă treptele sub sarcină, fără întreruperea fluxului de putere: fiecare treaptă și fiecare sens de mers sunt cuplate prin pachete de ambreiaje multidisc umede, care lucrează scufundate în ulei și sunt acționate hidraulic. Nu există pedală de ambreiaj și nu există sincronizatoare — momentul motor trece prin convertizorul de cuplu, apoi prin seturile de angrenaje planetare blocate selectiv de ambreiaje. Discurile de fricțiune sunt astfel simultan piesa de lucru și piesa de uzură a întregului sistem.

Pe 980M, fișa tehnică oficială CAT® (ref. AEXQ2452-00) confirmă o transmisie powershift planetară automată 4F/4R — patru trepte înainte și patru înapoi, cu viteză maximă 39,5 km/h în ambele sensuri — și un convertizor de cuplu cu ambreiaj de blocare (locking clutch). Publicațiile CAT® pentru 980M descriu comanda de schimbare la nivel de strategie electronică, fără să numească un sistem anume. Denumirea ECPC (Electronic Clutch Pressure Control) — modularea individuală a presiunii pe fiecare ambreiaj prin supape proporționale, pentru schimbări line și viață mai lungă a discurilor — apare în documentația CAT® pentru 980H (specalog AEHQ5631-04) și pentru 980 GC, deci pe alte serii ale aceleiași familii; nu o extinde la 980M fără fișa seriei tale.

Pe 988K (ref. AEXQ2597-01), configurația este 4F/3R — patru trepte înainte, trei înapoi — cu un convertizor de cuplu semnificativ mai sofisticat: Impeller Clutch (ICTC) cu Lock Up Clutch (LUC) și control rimpull. Ambreiajul de impeller permite operatorului să reducă cuplul transmis la roți la penetrarea în grămadă (mai puțin patinaj al anvelopelor), iar lock-up-ul cuplează mecanic motorul de transmisie pe transport — fișa tehnică listează separat vitezele „Direct Drive”, cu maxim 39,3 km/h în treapta a 4-a blocată. Electronica de schimbare folosește strategia APECS pentru tranziții line sub sarcină.

Transmisiile powershift 980M vs 988K — datele oficiale din fișele tehnice CAT®
Parametru980M988K
Tip transmisiePowershift planetară automatăPowershift planetară Cat®
Configurație trepte4F/4R4F/3R
Viteză maximă39,5 km/h (F4 și R4)34,7 km/h (F4) · 39,3 km/h în lock-up
Convertizor de cupluCu ambreiaj de blocare (locking clutch)ICTC (impeller clutch) + LUC (lock-up) + rimpull control
Control schimbareelectronic, cu lock-up pe convertizor (ECPC e documentat pe 980H/980 GC)APECS — strategie electronică de schimbare
Capacitate retubare transmisie77 L120 L
MotorC13C18
Greutate operare30.090 kg51.062 kg
Payload nominal (988K: front carieră / material vrac)11,3 t / 14,5 t
Transmisiile powershift 980M vs 988K — datele oficiale din fișele tehnice CAT®

Schematic tehnic · arhitectură comparativă

980M (lock-up TC · 4F/4R) vs 988K (ICTC · 4F/3R)

980M vs 988K — două arhitecturi powershift planetare CAT®Lanț comun: motor → convertizor → planetar (ambreiaje multidisc umede) → punți. 980M = 4F/4R automat, locking clutch, 77 L, C13, 30.090 kg, 39,5 km/h. 988K = 4F/3R, ICTC+LUC+rimpull, APECS, 120 L, C18, 51.062 kg, 34,7/39,3 km/h, payload 11,3/14,5 t. Date AEXQ2452-00/2597-01.ACELAȘI PRINCIPIU POWERSHIFT, DOUĂ ARHITECTURI — 980M (LOCK-UP TC · 4F/4R) vs 988K (ICTC · 4F/3R)980M4F/4RLANȚUL DE PUTEREMOTORC13CONVERTIZORlocking clutchPLANETAR4F/4R · automatPUNȚItracțiuneambreiaje multidisc umede, sub sarcină, fără întreruperea fluxului de putereRETUBARE TRANSMISIE77 LGREUTATE OPERARE30.090 kgVITEZĂ MAXIMĂ39,5 km/h (F4 și R4)CONTROL SCHIMBAREelectronic · lock-up TC988K4F/3RLANȚUL DE PUTEREMOTORC18CONVERTIZORICTC + LUCPLANETAR4F/3R · APECSPUNȚItracțiuneambreiaje multidisc umede, sub sarcină, fără întreruperea fluxului de putereRETUBARE TRANSMISIE120 LGREUTATE OPERARE51.062 kgVITEZĂ MAXIMĂ34,7 km/h · 39,3 lock-upPAYLOAD (CARIERĂ / VRAC)11,3 t / 14,5 tConfigurația diferă per model — numărul de trepte și tipul convertizorului se citesc pe fișa tehnică a seriei exacte (K · M · GC).Același principiu powershift, două arhitecturi: 980M = 4F/4R cu lock-up TC · 988K = 4F/3R cu ICTC.
980M (lock-up TC · 4F/4R) vs 988K (ICTC · 4F/3R)

Secțiunea 02 · Uleiul

Cat® TDTO și specificația TO-4 — de ce „merge și alt ulei” distruge ambreiajele

TO-4 este specificația Caterpillar pentru uleiurile de transmisie și drive train — definește un prag minim de performanță care include explicit cerințe de fricțiune (comportamentul discurilor de ambreiaj la cuplare) și cerințe de uzură a angrenajelor. Nu este o normă API generică: un ulei poate fi excelent pentru motor și complet nepotrivit pentru un powershift. Cat® TDTO (Transmission/Drive Train Oil) depășește cerințele TO-4 trecând cinci teste Cat suplimentare și este formulat pentru viață maximă a materialului de fricțiune în transmisiile powershift — formularea exactă din publicația oficială Cat® SEBU6250.

Gama acoperă toate climatele: Cat® TDTO în gradele SAE 10W, 30 și 50 (alegerea se face strict după temperatura ambiantă, conform tabelelor de vâscozitate din SEBU6250), Cat® TDTO-TMS — multigrad sintetic care depășește specificația TO-4M, recomandat pentru ferestre largi de temperatură — și Cat® TDTO Cold Weather SAE 0W-20 pentru porniri până la −40 °C. Pentru încărcătoarele medii seria M (950-982, deci inclusiv 980M), CAT® a introdus Cat® SATO (Special Application Transmission Oil), semi-sintetic multigrad, umplere din fabrică pentru transmisiile powershift ale seriei; TDTO SAE 30 rămâne umplerea standard pe configurațiile de bază. Pe catalogul oficial de piese, TDTO SAE 30 apare de exemplu sub codul 248-7521 la ambalaj mic — gama completă de ambalaje (găleată, butoi, vrac) se confirmă la comandă.

Secțiunea 03 · Intervalele

Schimb ulei, filtre și probe — cifrele reale, cu sursă

Cifrele de mai jos vin din publicațiile oficiale CAT® — cu o precizare pe care SEBU6250 o face chiar în text: publicația de fluide nu stabilește intervalele de schimb; intervalul final îl dă Cat® OMM (Operation and Maintenance Manual) al mașinii tale, corelat cu analiza S·O·S. Tratează tabelul ca punct de plecare pentru planificare, nu ca substitut al OMM-ului.

Intervale de service transmisie powershift — 980M · 988K
OperațiuneIntervalSursă / observație
Schimb ulei transmisie 980M — TDTO 10/301.000 hCat® SEBU6250 — interval standard powershift seria M
Schimb ulei transmisie 980M — Cat® SATO2.000 hCat® SEBU6250 — interval dublat cu semi-sinteticul SATO
Schimb ulei transmisie 988Kdin OMMInterval nepublicat în sursele deschise pentru 988K standard — se citește în Cat® OMM al seriei
Înlocuire filtru transmisie 988Kdin OMMIdem — pe 988K XE (acționare electrică), CAT® anunță oficial intervale extinse la 2.000 h
Înlocuire filtru transmisie 980MInterval nepublicat în sursele deschise — se confirmă în SIS/OMM pe serie
Probă S·O·S transmisietipic la 500 hPractica curentă Cat® S·O·S; frecvența exactă per model se ia din OMM
Referință: 988K XE — schimb de ulei2.000 hComunicat oficial cat.com — varianta cu acționare electrică, fără powershift clasic
Intervale de service transmisie powershift — 980M · 988K

Două observații practice. Unu: trecerea de la TDTO 10/30 la Cat® SATO pe 980M nu cere nicio spălare specială a compartimentului — SEBU6250 confirmă schimbul direct, cu top-off limitat la maximum 10% din capacitatea băii cu alte produse din familia TDTO. Doi: intervalele de transmisie se sincronizează în practică cu restul planului de mentenanță al mașinii — aceeași logică de calendar pe ore pe care am detaliat-o pentru calendarul PM al sistemului hidraulic, de la 250 h la 4.000 h — astfel încât utilajul intră o singură dată în atelier, nu de trei ori în aceeași lună.

Secțiunea 04 · Analiza S·O·S

Ce spune uleiul despre ambreiaje — Fe, Cu și indicele PQ

Programul Cat® S·O·S Services analizează în uleiul de transmisie cel puțin nouă elemente — cupru, fier, crom, plumb, staniu, aluminiu, molibden, siliciu și sodiu — plus starea uleiului (vâscozitate, oxidare) și contaminarea. Pentru un powershift, doi indicatori duc greul diagnozei: fierul — uzura angrenajelor planetare și a rulmenților — și cuprul, prezent în bucșe, lagăre și, critic, în materialul de fricțiune al ambreiajelor umede. Un trend de cupru în creștere susținută, fără sursă externă, este semnătura clasică a discurilor de fricțiune care se consumă.

Al treilea instrument este indicele PQ (Particle Quantifier): proba este expusă unui câmp magnetic care cuantifică masa totală de particule feroase, indiferent de dimensiune. Spectrometria clasică „vede” doar particulele mici; dacă PQ crește brusc în timp ce Fe (ppm) stagnează sau scade, transmisia generează particule feroase mari — așchii, nu pulbere — adică un defect intern în desfășurare, nu uzură normală.

  • Trend Fe normalizat la ore de funcționare — nu valori absolute izolate
  • Trend Cu — materialul de fricțiune al ambreiajelor; corelat cu simptome de patinare
  • Divergența PQ vs Fe — particule mari = defect incipient, nu uzură
  • Vâscozitatea la 100 °C — forfecare sau contaminare cu alt fluid
  • Siliciu (praf — etanșări/aerisitor compromise) și sodiu/apă (răcitor de ulei fisurat)
  • Oxidare — ulei depășit termic: convertizor patinat excesiv sau interval depășit

Pentru ca trendul să fie comparabil de la o probă la alta, normalizează rata de uzură la 100 de ore:

rata_Fe [ppm/100 h] = (Fe_probă − Fe_probă_anterioară) / ore_între_probe × 100

Schematic tehnic · diagnoză S·O·S

Fe + Cu + PQ → fereastra de rebuild

Diagnoza S·O·S — Fe + Cu + PQ → fereastra de rebuildTrend Fe (angrenaje) + Cu (fricțiune ambreiaje) spre pragul de alertă; fereastra de rebuild ÎNAINTE de avarie. Divergența PQ↑ / Fe→ = particule mari (așchii) = defect incipient. rata_Fe/100 h; 3 probe în pantă.DIAGNOZA S·O·S — Fe + Cu + PQ → FEREASTRA DE REBUILD (PLANIFICĂ ÎNAINTE DE AVARIE)TREND uzură (ppm) vs ore de funcționareppmore →prag de alertăfereastra de rebuildplanifică ÎNAINTEFe — angrenaje / rulmențiCu — fricțiune ambreiajeCu în creștere susținută = discurile se consumăDivergența PQ vs FePQ = masa feroasă totală (orice mărime)PQ ↑Fe →PQ↑ în timp ce Fe→ stagnează =particule feroase MARI (așchii, nu pulbere)→ defect intern în desfășurarespectrometria vede doar particulele miciNORMALIZARE LA 100 hrata_Fe = (Fe − Fe_anterior) / ore_între_probe × 100[ppm/100 h] — trend comparabil de la o probă la altaREGULA DE AURDiagnoza e în PANTĂ, nu în punct.3 probe la interval egal · proba la cald.Cuprul trădează ambreiajele; PQ vs Fe separă așchiile de pulbere — rebuild pe trend, înainte de avarie.
Fe + Cu + PQ → fereastra de rebuild

Secțiunea 05 · Semnele de uzură

Patinare, shift quality și pragul de rebuild

Ambreiajele unui powershift nu cedează brusc — se sting gradual, iar mașina anunță. Primul semn este aproape întotdeauna patinarea sub sarcină: motorul urcă în turații, dar viteza de deplasare nu mai urmează — vizibil mai ales la urcarea rampei cu cupa plină. Urmează degradarea calității schimbării (shift quality): cuplări întârziate la inversarea de sens, șocuri sau „lovituri” la trecerea între trepte, ezitare la plecarea de pe loc. Fiecare episod de patinare înseamnă energie disipată termic direct în pachetul de discuri — uzura accelerează exponențial, nu liniar.

Simptom → cauză probabilă → acțiune
SimptomCauză probabilăAcțiune
Patinare sub sarcină (turații ↑, viteză ↓)Discuri de fricțiune uzate / presiune scăzută în ambreiajProbă S·O·S imediată + test presiuni ambreiaje conform SIS
Cuplare întârziată F↔R, ezitare la plecareEtanșări piston ambreiaj uzate, supape de modulareInspecție electrovalve de modulare, verificare presiuni
Șocuri la schimbarea treptelorCalibrare pierdută, discuri vitrificateRecalibrare electronică; dacă revine — inspecție pachete
Supraîncălzire ulei transmisieConvertizor patinat excesiv, răcitor colmatat, nivel greșitVerificare lock-up/ICTC, curățare răcitor, nivel la cald
Cu + Fe în creștere pe 2-3 probe S·O·SConsum material fricțiune + uzură angrenajePlanificare rebuild — fereastra optimă s-a deschis
Miros de ars, ulei închis la culoareDegradare termică severăSchimb ulei + filtru, investigare cauză înainte de repunere în sarcină
Simptom → cauză probabilă → acțiune

Cât trăiește o transmisie powershift înainte de rebuild? Presa tehnică americană (Construction Equipment, „Component Life Sketches”) plasează componentele majore ale unui încărcător frontal mediu — motor, transmisie, punți — la o medie de 10.000-11.000 h: un utilaj tipic acumulează circa 10.100 h în 7 ani, iar decizia de a-l păstra în al optulea an vine la pachet cu rebuild-urile. Pentru 980/988, intervalul-țintă pe aplicația ta exactă — front de carieră, balastieră, manipulare — nu are o cifră publicată: se construiește din trendul S·O·S al mașinii tale și din intervalele OMM ale seriei. Ce este cert, din chiar broșura Cat® Reman pentru drivetrain: CAT® recomandă înlocuirea componentelor înainte de avarie — „it is recommended to replace before failure” — pentru că un core predat după avarie poate primi doar credit parțial, iar avaria primară trimite span metalic prin convertizor, răcitor și supape, transformând o reparație planificată într-una totală.

Extrapolare simplă a ferestrei de rebuild (metodologie de planificare, nu cifră CAT®)

ore_până_la_prag ≈ (prag_alertă_Fe − Fe_actual) / rata_Fe × 100

fereastra_rebuild = ore_actuale + ore_până_la_prag (planifică piesele ÎNAINTE)

Secțiunea 06 · Rebuild vs Cat® Reman

Ce presupune rebuild-ul și când exchange-ul Reman e mai rapid

Un rebuild de transmisie powershift înseamnă demontare completă, curățare, inspecție dimensională a fiecărui subansamblu și înlocuirea sistematică a pieselor de uzură: discuri de fricțiune și discuri de oțel în toate pachetele de ambreiaje, etanșări și segmenți de piston, O-ringuri, garnituri, rulmenți și șaibe de presiune, plus verificarea angrenajelor planetare, a arborilor și a corpului de supape, cu recalibrarea presiunilor de cuplare la final. Caterpillar face distincția fără echivoc în broșura oficială de drivetrain: rebuild-ul este „curățare, inspecție și înlocuirea pieselor uzate”, în timp ce Cat® Reman dezasamblează componenta până la ultimul nivel, o readuce la specificațiile de produs nou și o testează la specificațiile de produs nou — în fabrică, nu în atelier.

Matricea oficială de produs din broșura PEDJ0922 listează explicit familiile 980 și 988 la capitolul transmisii Reman — pentru 988 inclusiv convertizoare de cuplu și transmisii finale. Oferta globală: peste 8.000 de variante de componente complete, kituri de overhaul și piese individuale, disponibile de pe raft prin rețeaua de peste 2.300 de locații autorizate, la prețuri cu până la 60% sub costul componentei noi, cu garanție Caterpillar de 12 luni „same-as-new” (defecte de material/manoperă plus daune rezultante). La fabrica Reman de drivetrain din Fargo (Dakota de Nord) se procesează peste 600 de repere unice — transmisii, convertizoare, transmisii finale și piese individuale, inclusiv discuri de ambreiaj.

01

Rebuild în atelier (kituri OEM)

Transmisia ta, reconstruită cu discuri, etanșări și rulmenți noi. Cost minim de piese, dar downtime maxim — utilajul stă cât durează lucrarea. Are sens când istoricul S·O·S e curat și carcasa/angrenajele sunt în limite.

02

Cat® Reman — exchange cu core

Componentă „like-new” livrată de pe raft, până la 60% sub prețul nou, garanție 12 luni same-as-new. Downtime = doar montajul. Core-ul tău pleacă la schimb — de aceea avaria totală te costă creditul.

03

Cat® Certified Rebuild / Powertrain

Program la nivel de mașină sau de powertrain complet, executat în rețeaua autorizată CAT®: utilajul end-of-life revine la standard certificat, la o fracțiune din costul unei mașini noi.

04

Criterii de acceptare core

Complet asamblat, fără fisuri/spărturi/suduri, fără daune non-operaționale (rugină excesivă, manipulare), part number Cat® acceptabil. Demontarea pentru analiza avariei e permisă doar cu reasamblare.

Schematic tehnic · decizie

Rebuild vs Cat® Reman vs Certified Rebuild

Rebuild vs Cat® Reman vs Certified Rebuild — decizia (980/988)Rebuild atelier (kituri OEM, downtime maxim) · Cat® Reman exchange (like-new, până la 60% sub nou, 12 luni same-as-new, downtime = montaj, core la schimb) · Cat® Certified Rebuild (mașină/ powertrain). Criterii core + „replace before failure”. Date PEDJ0922.REBUILD vs Cat® REMAN vs CERTIFIED REBUILD — DECIZIA SE CALCULEAZĂ PE DOWNTIME + CORERebuild în atelierkituri OEMCE Etransmisia ta, reconstruităPIESE NOIdiscuri · etanșări · rulmențiCOST PIESEminimDOWNTIMEMAXIM — stă cât dureazăCÂNDS·O·S curat + carcasă în limiteControl maxim asupra componentei tale.Cat® Reman — exchangecomponentă like-new de pe raftTOPCE Eremanufacturat la spec. de nouPREȚpână la 60% sub nouGARANȚIE12 luni same-as-newDOWNTIMEdoar montajulCOREpleacă la schimb (integru!)Utilaj critic în sezon — câștigă pe downtime.Cat® Certified Rebuildla nivel mașină / powertrainCE Eprogram în rețeaua autorizatăREZULTATend-of-life → standard certificatCOSTfracțiune din mașină nouăSCOPa doua viață a utilajuluiNIVELmașină completă sau powertrainA doua viață certificată a utilajului.CRITERII DE ACCEPTARE COREComplet asamblat · fără fisuri / spărturi / suduri · fără daunenon-operaționale · part number Cat® acceptabil.PRINCIPIUL CAT®„replace before failure”core după avarie = credit parțial + span metalic.3 drumuri; pentru utilaj critic în sezon, Cat® Reman câștigă pe downtime — dar doar cu core integru.
Rebuild vs Cat® Reman vs Certified Rebuild

Decizia finală este aritmetică, nu emoțională: la 4F/4R cu lock-up pe 980M sau 4F/3R cu ICTC pe 988K, costul real se calculează pe oră de funcționare rămasă, cu downtime-ul inclus — iar transmisia nu lucrează singură. Sănătatea ei se judecă împreună cu restul lanțului de sarcină al utilajului: am tratat separat cinematica Z-bar și pivoții brațelor pe încărcătoarele CAT® 950-980, pentru că un linkage cu joc mare maschează și amplifică exact simptomele de patinare pe care le cauți la transmisie.

Întrebări frecvente

Ce înseamnă specificația TO-4 și pot folosi un ulei „universal” în powershift?

TO-4 este specificația Caterpillar pentru uleiurile de transmisie/drive train: definește cerințe de fricțiune pentru ambreiajele umede și de uzură pentru angrenaje. Uleiurile de motor, Cat GO/GL-5 și vechiul „TO-2” (obsolet din 1990) sunt explicit interzise în compartimentele TO-4. Multigradele comerciale se acceptă doar dacă trec cerințele TO-4M, care includ testul de stabilitate la forfecare. Prima opțiune rămâne Cat TDTO, care depășește TO-4 cu cinci teste Cat suplimentare.

La câte ore se schimbă uleiul de transmisie pe CAT 980 și 988?

Reper oficial: 1.000 h cu TDTO 10/30 pe powershift-ul încărcătoarelor medii seria M (inclusiv 980M), extins la 2.000 h cu Cat SATO semi-sintetic, conform SEBU6250. Pe 988K, presa tehnică americană documentează 1.000 h pentru ulei și 500 h pentru filtru (988K XE, cu acționare electrică, le extinde la 2.000 h). Intervalul final îl dă întotdeauna OMM-ul seriei tale, corelat cu analiza S·O·S.

Care este diferența dintre un rebuild de transmisie și Cat Reman?

Rebuild = transmisia ta, demontată în atelier, curățată, inspectată și reconstruită cu piese de uzură noi (discuri, etanșări, rulmenți) — cost de piese minim, downtime maxim. Cat Reman = componentă de schimb remanufacturată în fabrică: dezasamblată la ultimul nivel, readusă și testată la specificațiile de produs nou, livrată de pe raft cu până la 60% sub prețul nou și garanție Caterpillar 12 luni same-as-new, contra predării core-ului. Pentru utilaj critic în sezon, exchange-ul Reman câștigă aproape întotdeauna pe downtime.

Cât durează o transmisie powershift înainte de rebuild?

Presa tehnică americană plasează componentele majore (motor, transmisie, punți) ale unui încărcător frontal mediu la 10.000-11.000 h în medie — un utilaj tipic atinge circa 10.100 h în 7 ani, iar păstrarea lui în al optulea an implică de regulă rebuild-uri. Cifra reală pe 980/988 depinde dur de aplicație: ciclul scurt, cu inversări dese de sens, consumă ambreiajele semnificativ mai repede decât load-and-carry-ul pe distanță — fiecare inversare sub sarcină disipă energie termic direct în pachetul de discuri (raportul exact nu are o cifră publicată). De aceea fereastra de rebuild se fixează pe trendul S·O·S (Fe, Cu, indice PQ), nu pe o cifră universală — și întotdeauna înainte de avarie, cât core-ul mai are valoare integrală.

Documentare

Surse

  1. 01Cat® 980M Wheel Loader Technical Specifications, AEXQ2452-00 (1-2019, scene7): powershift planetară automată 4F/4R, convertizor cu ambreiaj de blocare, retubare transmisie 77 L, 39,5 km/h, 30.090 kg, motor C13 — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20190415-a5ac4-ca35f
  2. 02Cat® 988K Wheel Loader Technical Specifications, AEXQ2597-01 (2-2022, scene7): powershift planetar 4F/3R, convertizor cu Impeller Clutch (ICTC) + Lock Up Clutch (LUC), retubare 120 L, payload nominal 11,3/14,5 t, motor C18 — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20191106-72eac-2bc2e
  3. 03Cat® Machine Fluids Recommendations, SEBU6250-28 (octombrie 2019, scene7): TO-4/TO-4M, gama Cat TDTO/TDTO-TMS/TDTO Cold Weather/SATO, intervalele 1.000 h vs 2.000 h, top-off maxim 10%, publicația NU stabilește intervalele de schimb (le dă OMM-ul) — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20191015-79c8b-44b72
  4. 04Cat® Reman Drivetrain Components, broșura PEDJ0922 (© 2022, caterpillar.scene7): matricea Reman 980/988, până la 60% sub prețul nou, garanție 12 luni same-as-new, criteriile de acceptare a core-ului, „replace before failure” — https://caterpillar.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20230919-873d6-5202f
  5. 05Cat® 988K Wheel Loader — broșura de produs (scene7): APECS, ICTC/LUC, motor C18 MEUI — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C818887
  6. 06Specalog Cat® 980H, AEHQ5631-04 (scene7): sistemul ECPC (Electronic Clutch Pressure Control) — documentat pe 980H, nu pe 980M — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C398060
  7. 07cat.com — comunicat oficial Cat 980 GC: sistemul de schimbare ECPC pe transmisia powershift planetară — https://www.cat.com/en_US/news/machine-press-releases/easy-to-own-and-operate-the-new-cat-980-gc-wheel-loader-delivers-high-performance-and-low-owning-and-operating-cost.html
  8. 08cat.com — comunicat oficial Cat 988K XE: intervale extinse de schimb de ulei, 2.000 de ore pe varianta cu acționare electrică — https://www.cat.com/en_US/news/machine-press-releases/new-electric-drive-cat-988kxe-wheel-loader-offers.html
  9. 09Teknoxgroup (dealer Cat®) — broșura 980M/982M, 2017 (PDF): transmisia și convertizorul cu lock-up, strategia de schimbare — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/980M_982M_eng2017.pdf
  10. 10cat.com — S·O·S Services, Fluid Analysis 101: elementele analizate și logica de trend — https://www.cat.com/en_US/support/maintenance/sos-services/analysis-101.html
  11. 11cat.com — Cat® Certified Rebuild: programul de reconstrucție a utilajului la nivel de fabrică — https://www.cat.com/en_US/support/maintenance/certified-rebuild.html
  12. 12Carolina Cat (dealer oficial) — S·O·S Fluid Analysis: 250 h pentru motor, 500 h pentru celelalte compartimente — https://carolinacat.com/construction/technology/equipment-management-services/s%E2%80%A2o%E2%80%A2s-fluid-analysis/
  13. 13Milton Cat (dealer oficial) — Understanding the S·O·S Fluid Analysis Tests: cele nouă elemente de uzură urmărite — https://www.miltoncat.com/improving-performance/scheduled-oil-sampling/sos-paper.aspx
  14. 14WearCheck — The Particle Quantifier Index: PQ vs spectrometrie, de ce particulele feroase mari scapă analizei spectrometrice — https://wearcheck.com/virtual_directories/Literature/Techdoc/WZA016.htm
  15. 15Construction Equipment — „Component Life Sketches: Wheel Loader, Excavator, and Crawler Dozer Economic Life”: 10.000–11.000 h pentru componentele majore ale unui încărcător frontal mediu — https://www.constructionequipment.com/earthmoving/wheel-loaders/article/10708736/component-life-sketches-wheel-loader-excavator-and-crawler-dozer-economic-life
  16. 16Cat® Parts Store — 248-7521: Cat® TDTO SAE 30, ambalaj de 1 galon — https://parts.cat.com/en/catcorp/product/248-7521

Cotație în maximum 4 ore

Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău

Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.

Cere ofertă pe S/N