9 min · 2.857 cuvinte
Test pe sarcină generatoare Caterpillar® (CAT®) C18 — protocol load bank 50% / 75% / 100%
Protocol load bank 25/50/75/100% pe generator CAT® C18: cerințe NFPA 110, mecanism wet stacking, criterii pass/fail ISO 8528-5 și raport de test. Exemplu: 750 kVA la 0.8 PF.
- Timp de citire
- 9 min citit
- Lungime
- 2.857 cuvinte
- Structură
- 5 secțiuni + FAQ
Grupul electrogen CAT® C18 e cumpărat pentru un singur moment: pana de curent. Paradoxul standby-ului e că exact orele puține de funcționare — la sarcină mică, „de probă” — îl degradează mai sigur decât orele multe la sarcină plină. În 9 minute parcurgi protocolul complet de test pe sarcină cu load bank: de ce banc rezistiv sau reactiv, cum arată mecanismul real al wet stacking-ului, ce cere NFPA 110 cu procente și durate exacte, cum dimensionezi treptele 25 / 50 / 75 / 100% pe un C18 standby și ce trebuie să conțină raportul de test ca să treacă de audit.
Secțiunea 01 · Ce este testul load bank
Banc rezistiv vs banc reactiv — ce testezi de fapt: kW sau kVA
Un load bank (banc de sarcină) este un echipament care aplică grupului electrogen o sarcină electrică artificială, controlată în trepte, complet independentă de consumatorii reali ai clădirii. Scopul: să aduci motorul și alternatorul la parametrii de proiect — temperatură de combustie, presiuni, temperatură de evacuare — și să verifici sub sarcină reală ceea ce o pornire „în gol” nu poate verifica niciodată: capacitatea de a livra puterea de plăcuță, stabilitatea tensiunii și a frecvenței, comportarea sistemului de răcire la regim termic plin.
Distincția fundamentală e între bancul rezistiv și cel reactiv. Bancul rezistiv transformă energia în căldură prin elemente rezistive și lucrează la factor de putere 1.0 — testează exclusiv puterea activă (kW). Bancul reactiv adaugă sarcină inductivă (kVAR) și coboară factorul de putere la 0.8 — exact regimul la care sunt definite ratingurile de plăcuță ale grupurilor electrogene și exact ce „văd” motoarele electrice, transformatoarele și UPS-urile reale din instalație.
Banc REZISTIV · PF 1.0
Testează puterea activă (kW) — sarcina e disipată în căldură prin rezistențe răcite forțat. Acoperă 100% din kW-ul de plăcuță, dar doar 80% din kVA-ul nominal al alternatorului [Avtron Power Solutions].
- Suficient pentru testul anual NFPA 110 (praguri definite în kW)
- Verifică motorul: combustie, răcire, evacuare
- Nu solicită alternatorul la kVA plin
- Cel mai folosit în mentenanța de rutină
Banc REZISTIV + REACTIV · PF 0.8
Adaugă putere reactivă (kVAR) și testează grupul la 0.8 PF — adică la 100% din kVA-ul de plăcuță. Simulează sarcini inductive reale: motoare, transformatoare, HVAC.
- Verifică alternatorul și regulatorul de tensiune (AVR) la sarcină completă
- Standard în practica de comisionare și acceptanță — specificațiile cer frecvent test la 0,8 PF
- Recomandat pentru instalații cu pondere mare de sarcini cu motoare
- Test mai complex și mai lung decât cel pur rezistiv
Schematic tehnic · banc de sarcină
Rezistiv (PF 1.0) vs reactiv (PF 0.8) — kW sau kVA
Pentru C18, spec sheet-ul Cat® LEHE1758-05 listează printre codurile aplicabile UL2200, NFPA110 și ISO8528, iar pagina oficială de produs declară grupul construit să accepte 100% din sarcina nominală într-un singur pas. Asta nu înlocuiește testul: declarația de proiect se validează periodic, pe banc, cu citiri consemnate — altfel rămâne o promisiune de catalog.
Secțiunea 02 · Wet stacking
Mecanismul real prin care sarcina mică distruge un motor standby
Motorul diesel nu are bujii: aprinderea depinde exclusiv de temperatura aerului comprimat în cilindru. La sarcină mică, motorul dezvoltă doar puterea necesară să-și învârtă accesoriile și să-și învingă frecările interne — temperatura de combustie rămâne sub valoarea de proiect, iar arderea e incompletă. Fracțiunile grele ale motorinei („heavy ends”) nu ard, se vaporizează parțial, apoi condensează în galeria de evacuare împreună cu funinginea. Rezultatul e un lichid gros, negru, care se acumulează în colector, turbosuflantă și tobă — fenomenul numit wet stacking sau, în terminologia Caterpillar, exhaust slobber.
Pragul critic confirmat de Caterpillar în white paper-ul dedicat subîncărcării: funcționarea prelungită sub 30% din puterea nominală. Recomandarea oficială a producătorului: încarcă grupul la minim 30% sarcină timp de aproximativ 30 min la fiecare 4 h de funcționare ușoară. Iar remediul curativ e tot sarcina: rularea la ≥75% din puterea de plăcuță ridică temperatura de evacuare suficient cât să vaporizeze și să ardă depunerile acumulate [Trystar; Winco GSP20130628]. De aici durata de 60 de minute a treptei de 75% din protocolul anual — nu e o cifră arbitrară, e exact fereastra de „curățare termică”.
Ordinul de mărime al temperaturilor explică tot: la sarcină plină, C18 are temperatura gazelor de evacuare de 424.9°C pe ratingul standby și 402.6°C pe prime [LEHE1758-05]. NFPA 110 §8.4.2(1) trimite la temperatura minimă a gazelor de evacuare recomandată de producător — pentru configurația exactă a pachetului tău, valoarea se confirmă în Cat SIS; sub acest regim se formează wet stacking, iar arderea depunerilor deja acumulate cere regimul termic al sarcinii mari, de aici remediul la ≥75% [Trystar]. Un grup care merge lunar 10 minute în gol nu se apropie de regimul termic de la sarcină plină — bifează în registru, dar nu testează nimic și acumulează exact depunerile pe care testul ar fi trebuit să le prevină.
Schematic tehnic · wet stacking
Mecanismul wet stacking și remediul termic
Secțiunea 03 · Cadrul normativ
NFPA 110, NFPA 99 și Cat® OMM — cine, cât de des și la ce sarcină
NFPA 110 — standardul american de referință pentru sisteme de alimentare de urgență, folosit frecvent ca reper contractual și în afara SUA — fixează cadența pe trei niveluri. Săptămânal: inspecție a întregului sistem, fără obligația de pornire (§8.4.1). Lunar: exercising sub sarcină, minim 30 de minute continuu, cu două metode alternative de validare (§8.4.2): fie atingi minim 30% din kW-ul de plăcuță, fie demonstrezi temperatura minimă a gazelor de evacuare recomandată de producător — pentru C18, valoarea exactă pe configurația ta de evacuare se confirmă în Cat SIS. Dacă niciuna nu e îndeplinită, intră în vigoare §8.4.2.3: test anual cu load bank, minim 50% din kW timp de 30 de minute continuu, apoi minim 75% timp de o oră continuu — total minim 1.5 ore. Edițiile mai vechi ale standardului includeau și o treaptă inițială de 25% (total 2 ore); edițiile actuale au eliminat-o, dar treapta de 25% rămâne în practică pasul de stabilizare al oricărui protocol comercial.
| Cerință | Frecvență | Sarcină minimă | Durată minimă | Referință |
|---|---|---|---|---|
| Inspecție EPS (fără pornire obligatorie) | Săptămânal | — | — | NFPA 110 §8.4.1 |
| Exercising sub sarcină | Lunar | ≥30% kW sau temp. min. evacuare | 30 min continuu | NFPA 110 §8.4.2 |
| Load bank suplimentar (dacă lunar nu atingi 30%) | Anual | 50% kW, apoi 75% kW | 30 min + 60 min = 1.5 h | NFPA 110 §8.4.2.3 |
| Test integral EPSS — Level 1 | La 36 de luni | ≥30% kW (diesel) | Durata clasei, max. 4 h | NFPA 110 §8.4.9 |
| Unități medicale | 12×/an, la 20–40 de zile | Conform NFPA 110 | 30 min continuu | NFPA 99 §6.4.4.1.1.4 |
| Engine Performance - Test (standby) | Anual | ≥60% | ≥2 h | Cat® OMM M0112246-02 |
Peste cadrul NFPA se suprapune calendarul producătorului. Cat® OMM pentru grupurile C9–C18 (M0112246-02) cere săptămânal: inspecția sistemului automat start/stop, verificarea încărcătorului de baterii, a nivelurilor de lichid de răcire și ulei, drenarea separatorului de apă, verificarea încălzitorului de cămașă de apă (jacket water heater), a factorului de putere și a tensiunii și frecvenței — inclusiv stabilitatea lor. Anual: „Engine Performance - Test (Standby Generator Sets)” — funcționare minim 2 h la sarcină minim 60%, cu monitorizarea frecventă a presiunii uleiului, a temperaturii lichidului de răcire și a restricției pe admisie, consemnate în jurnal și comparate cu valorile istorice. Observă convergența: pragul Cat® de 60% pe 2 ore e mai sever decât minimul NFPA — cine respectă OMM-ul acoperă implicit și componenta de motor a cerinței anuale.
Definiția regimului vine de pe spec sheet [LEHE1758-05]: ratingul standby presupune sarcină medie de 70% din puterea standby, tipic 200 h/an de funcționare și maxim 500 h/an [LEHE1758-05]. Un grup care adună 6–8 ore pe an, toate la sarcină mică, e în afara profilului de proiect — testul pe banc nu e o opțiune de catalog, e singura cale de a-l readuce periodic în regimul pentru care a fost construit.
Secțiunea 04 · Protocolul în trepte
25% → 50% → 75% → 100% pe C18: durate, obiective, consum
Practica standard a industriei — confirmată și de metoda treptelor BMEP din ISO 8528-5 — încarcă grupul progresiv, cu paliere de stabilizare și citiri consemnate la fiecare 15 min. Înainte de prima treaptă: pornește grupul și lasă-l să ruleze până se stabilizează temperatura lichidului de răcire, verifică vizual scurgerile și ia citirile de referință. Exemplul de mai jos e dimensionat pe C18 60 Hz, rating prime 600 ekW / 750 kVA la 0.8 PF — consumul pe fiecare treaptă e cel publicat de Caterpillar în spec sheet, util și ca verificare încrucișată: un consum semnificativ diferit la aceeași sarcină e el însuși un semnal de diagnoză.
Schematic tehnic · protocol în trepte
25% → 50% → 75% → 100% pe C18 60 Hz
| Treaptă | Sarcină aplicată | Durată | Obiectiv tehnic | Consum motorină |
|---|---|---|---|---|
| Pre-test · 0% | fără banc | până la stabilizarea temp. lichidului de răcire | stabilizare termică, verificare scurgeri, citiri de referință | — |
Treapta 1 · 25% | 150 kW | ≥15 min (stabilizare + citire) | presiune ulei, răspuns AVR, primele citiri sub sarcină | 54.7 L/h |
Treapta 2 · 50% | 300 kW | 30 min continuu (prag NFPA 110) | temperatură lichid de răcire în bandă, tensiune/frecvență stabile | 90.8 L/h |
Treapta 3 · 75% | 450 kW | 60 min continuu (prag NFPA 110) | temperatura de evacuare crește — arderea depunerilor wet stacking | 128.0 L/h |
Treapta 4 · 100% | 600 kW | 15–60 min, după scopul testului | validarea puterii de plăcuță: fără derate, fără alarme, fără opriri | 169.6 L/h |
Conversia kVA → kW la 0.8 PF — dimensionarea treptelor și a bancului pe C18 · Cat® LEHE1758-05 · NFPA 110 §8.4.2
kW = kVA × PF
C18 60 Hz · PRIME: 750 kVA × 0.8 = 600 ekW
C18 60 Hz · STANDBY: 812 kVA × 0.8 = 650 ekW
TREPTE pe PRIME 600 ekW: 25% = 150 kW · 50% = 300 kW · 75% = 450 kW · 100% = 600 kW
PRAG LUNAR NFPA 110 (standby nameplate): ≥30% × 650 ekW = ≥195 kW
BANC REZISTIV (PF 1.0): max. 650 kW livrabili = doar 80% din 812 kVA
BANC REZISTIV+REACTIV (PF 0.8): 812 kVA = 100% din plăcuță
SURSE: Cat® LEHE1758-05 · NFPA 110 §8.4.2 · Avtron Power Solutions
La fiecare treaptă și la fiecare interval de 15 minute se consemnează același set de parametri: tensiunea pe toate cele trei faze, curentul pe faze, frecvența, puterea activă (kW) și factorul de putere de pe banc, presiunea uleiului, temperatura lichidului de răcire, temperatura gazelor de evacuare, tensiunea bateriilor și temperatura ambiantă. Setul corespunde aproape unu-la-unu cu jurnalul de motor cerut de Cat® OMM (Tabel 21) — ceea ce înseamnă că un singur formular bine construit acoperă simultan cerința NFPA și cerința producătorului.
Secțiunea 05 · Pass/fail și raportul de test
Criteriile de acceptare ISO 8528-5 și documentul care rămâne după test
Reperul numeric pentru „a trecut / n-a trecut” vine din ISO 8528-5, care împarte grupurile în clase de performanță G1–G4; majoritatea grupurilor industriale moderne sunt clasă G3 [Kohler, Power Systems Topics 143]. În regim staționar, pe fiecare treaptă: banda de frecvență maxim ±0.5% pentru G3 (±1.5% pentru G2) și abaterea de tensiune maxim ±1% pentru G3 (±2.5% pentru G2). În regim tranzitoriu, la preluarea unei trepte de sarcină: căderea de frecvență maxim 7% și căderea de tensiune maxim 15% pentru G3, cu revenirea frecvenței în maxim 3 s și a tensiunii în maxim 4 s [ISO 8528-5:2022, Tabel 4]. La respingerea de sarcină, standardul cere ca grupul să rămână în limite la decuplarea 100% a sarcinii într-un singur pas.
Peste criteriile numerice se suprapun criteriile operaționale, verificabile direct pe parcursul testului: pornire la prima comandă; atingerea și menținerea fiecărei trepte pe întreaga durată prescrisă, fără derate; presiunea uleiului stabilă și temperatura lichidului de răcire sub pragul de alarmă pe toată durata treptei de 100%; nicio alarmă activă și nicio oprire de protecție; fără scurgeri de combustibil, ulei sau lichid de răcire; fum care se limpezește pe măsură ce treapta de 75% arde depunerile. Orice condiție nesatisfăcătoare nu „pică” pur și simplu testul — se consemnează, se remediază, iar reparația se retestează în intervalul recomandat de producător, cu totul documentat [NFPA 110 §8.5].
- Identificarea completă a grupului: model, serie motor și alternator, rating de plăcuță (kW/kVA, PF, tensiune, frecvență), ore de funcționare la începutul testului.
- Data, durata totală și personalul: cine a executat, cine a autorizat — cerință explicită NFPA 110 §8.5 pentru orice înregistrare de mentenanță.
- Tipul bancului și schema de conectare: rezistiv sau rezistiv+reactiv, PF de test, punctul de cuplare, paralelizarea cu sarcina clădirii.
- Citirile la fiecare 15 minute, pe fiecare treaptă: V trifazat, A pe faze, Hz, kW, PF, presiune ulei, temperatură lichid de răcire, temperatură evacuare, tensiune baterii, temperatură ambiantă.
- Comparația cu valorile istorice: trendul față de testele anterioare, conform logicii jurnalului de motor din Cat® OMM — degradarea se vede în trend înainte să se vadă în alarme.
- Condiții nesatisfăcătoare + acțiuni corective: ce s-a constatat, ce s-a remediat, când se retestează.
- Verdictul pass/fail pe criterii declarate și semnăturile. Raportul se păstrează la obiectiv, disponibil pentru autoritatea de inspecție (AHJ) — în practică, minim 3 ani.
Întrebări frecvente
Cât de des trebuie testat cu load bank un generator standby CAT® C18?
Depinde de cât de încărcat rulează lunar. NFPA 110 cere exercising lunar de minim 30 de minute la minim 30% din kW-ul de plăcuță (sau la temperatura minimă de evacuare recomandată de producător) — dacă sarcina reală a clădirii atinge pragul, bancul nu e necesar lunar. Dacă nu îl atinge, testul anual cu load bank devine obligatoriu: 50% × 30 min + 75% × 60 min, minim 1.5 ore continuu. Separat, Cat® OMM cere anual un test de performanță de minim 2 ore la minim 60% sarcină, iar unitățile medicale au regim NFPA 99: 12 teste pe an, la intervale de 20–40 de zile.
Pot face testul cu un banc pur rezistiv sau am nevoie de banc reactiv?
Pentru cerințele NFPA 110, da — pragurile standardului sunt definite în kW, iar bancul rezistiv testează exact puterea activă, la factor de putere 1.0. Limitarea: un banc rezistiv acoperă maxim 80% din kVA-ul de plăcuță, deci alternatorul și regulatorul de tensiune nu sunt niciodată solicitate la sarcina aparentă completă. Pentru comisionare, teste de acceptanță sau instalații cu pondere mare de sarcini inductive (motoare, HVAC, transformatoare), testul corect se face cu banc rezistiv+reactiv la 0.8 PF — regimul la care e definit însuși ratingul de 812 kVA / 650 ekW al C18-ului.
Generatorul rulează lunar doar la 10–15% sarcină. E chiar o problemă?
Da, și una progresivă. Sub aproximativ 30% sarcină, temperatura de combustie nu atinge valoarea de proiect, arderea e incompletă, iar motorina nearsă și funinginea condensează în evacuare — wet stacking. Efectele se acumulează tăcut: injectoare ancrasate, calamină pe supape și turbosuflantă, ulei diluat cu combustibil. Caterpillar recomandă minim 30% sarcină timp de circa 30 de minute la fiecare 4 ore de funcționare ușoară, iar curățarea termică se face rulând grupul la minim 75% — exact treapta de o oră din protocolul anual de load bank. La 10–15% sarcină lunară, testul anual pe banc nu e opțional, e obligatoriu conform NFPA 110 §8.4.2.3.
Ce trebuie să conțină raportul de test ca să fie acceptat la un audit?
Minimum apărabil: identificarea completă a grupului (model, serii, rating, ore), data și personalul care a executat și autorizat testul, tipul bancului și schema de conectare, citirile consemnate la fiecare 15 minute pe fiecare treaptă (tensiuni pe faze, curenți, frecvență, kW, factor de putere, presiune ulei, temperaturi lichid de răcire și evacuare, tensiune baterii, temperatură ambiantă), condițiile nesatisfăcătoare cu acțiunile corective și retestarea lor, verdictul pe criterii declarate și semnăturile. NFPA 110 §8.5 cere ca înregistrările să fie păstrate la obiectiv și disponibile autorității de inspecție; în practică se rețin minim 3 ani, iar comparația cu testele anterioare e cea care transformă raportul dintr-o hârtie de conformitate într-un instrument de diagnoză.
Documentare
Surse
- 01Cat® C18 Diesel Generator Sets Spec Sheet — LEHE1758-05 (scene7): 650 ekW/812 kVA standby · 600/750 prime la 0,8 PF, consum pe trepte 25-100%, temperaturi de evacuare 424,9/402,6°C, definiția standby (70% medie, 200 h/an tipic, max. 500 h) — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20181127-31154-57550
- 02Cat® Operation and Maintenance Manual C9, C13, C15, C18 Generator Sets — M0112246-02: Maintenance Interval Schedule, „Engine Performance – Test (Standby)” minim 2 h la ≥60% sarcină, jurnalul de motor (Tabel 21) — https://csdieselgenerators.com/Images/Generators/3273/Caterpillar-Operation-Maintenance-Manual-C9-C13-C15-C18-generator-sets.pdf
- 03Caterpillar — The Impact of Generator Set Underloading (Brian Jabeck, scene7): minim 30% sarcină / ~30 min la fiecare 4 h de mers ușor; mecanismul exhaust slobber — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20151029-39727-00007
- 04Kohler — Power Systems Topics 143: ISO 8528-5 and Generator Transient Performance (limitele G1-G3 din Tabel 4, treptele BMEP, testarea 25/50/75/100%) — https://techcomm.kohler.com/techcomm/pdf/ISO%208528-5%20and%20Generator%20Transient%20Performance_WP.pdf
- 05Generac — The Importance of Load Bank Testing (white paper, citat verbatim NFPA 110 §8.4.2.3: 50%×30 min + 75%×60 min, minim 1,5 h) — https://www.generac.com/globalassets/pdfs/industrial/whitepapers/201901031-importance-of-load-bank-testing.pdf
- 06Avtron Power Solutions — What is the difference between a resistive and reactive load bank?: rezistiv la PF 1,0 vs reactiv la 0,8, limitarea rezistivului la 80% din kVA — https://avtronpower.com/services-support/knowledgebase/what-is-the-difference-between-a-resistive-and-reactive-load-bank/
- 07Avtron Power Solutions — What is Wet Stacking and how do Load Banks prevent it?: pragul <30%, diluția și depunerile — https://avtronpower.com/resources/articles/what-is-wet-stacking-and-how-do-load-banks-prevent-it/
- 08Trystar — How Do Load Banks Prevent Generator Wet Stacking?: remediul prin sarcină ≥75% (burn-off), cadența NFPA 110 §8.4 — https://www.trystar.com/article/how-do-load-banks-prevent-generator-wet-stacking/
- 09Winco — Service Bulletin GSP20130628: Diesel Engine Wet Stacking — prevenirea și cura prin rulare la sarcină mare — https://www.wincogen.com/wp-content/uploads/PD/Engines/wet_stacking_info_prevention.pdf
- 10EC&M — Testing Generators with a Portable Load Bank: procedura practică în 6 pași, paralelizarea bancului cu sarcina clădirii — https://www.ecmweb.com/maintenance-repair-operations/article/20901888/testing-generators-with-a-portable-load-bank
- 11Zeppelin Cat (dealer oficial) — Cat C18 (50 Hz) Diesel Generator: pagina de produs vie a pachetelor C18 — https://www.zeppelin-cat.no/en-no/power/produkter/electric-power-generation/diesel-generator/cat-c18-50-hz
Cotație în maximum 4 ore
Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău
Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.
Cere ofertă pe S/N