Sari la conținut
CAT® pieseFurnizor B2B independent · piese CAT® · România
PARTS CAT
GeneratoarePublicat 23 ianuarie 2026

Generatoare diesel Caterpillar® (CAT®) C18 — alegerea corectă pentru standby industrial

Gama Cat® C18 50 Hz de 550–850 kVA, ratingurile ESP/PRP din ISO 8528-1, clasele G1–G3 din ISO 8528-5, ATS, dimensionarea pe skVA și prevenirea wet stacking-ului.

Timp de citire
10 min citit
Lungime
2.848 cuvinte
Structură
6 secțiuni + FAQ
PCPARTS CAT · Departament TehnicPublicat 23 ianuarie 2026

Generatorul standby e singurul echipament care trebuie să funcționeze impecabil exact în ziua în care restul cedează. Alegerea greșită nu se vede la recepție, ci la prima avarie reală: tensiune care cade sub pragul UPS-urilor la pornirea chillerului sau un generator supradimensionat care a „lenevit” ani de zile la 15% sarcină și refuză plinul. În 10 minute parcurgi gama reală C18 la 50 Hz, ratingurile ESP/PRP din ISO 8528-1, clasele de performanță ISO 8528-5, dimensionarea pe kVA de pornire motor și regimul de exersare care previne wet stacking-ul.

Secțiunea 01 · Gama C18 la 50 Hz

550–850 kVA dintr-un singur motor de 18,1 litri

Toate pachetele din gamă au la bază același motor: Cat® C18 în linie, 6 cilindri, 4 timpi, alezaj × cursă 145 × 183 mm, cilindree 18,1 L, compresie 14,5:1, turbosupraalimentat cu răcire aer-aer (ATAAC) și injecție MEUI guvernată electronic de ADEM™ A4 [fișa CAT® LEHE1660-04]. Diferența dintre pachete o face calibrarea ratingului și alternatorul împerecheat, nu mecanica motorului.

Pe cat.com, gama C18 la 50 Hz e listată oficial ca 550–850 kVA — limita de jos e ratingul prime al celui mai mic pachet, cea de sus e ratingul standby al celui mai mare:

Gama Cat® C18 Diesel Generator Sets · 50 Hz · ratinguri standby (ESP) și prime (PRP) la 0,8 PF — pagini oficiale de produs cat.com + fișa LEHE1660-04 (accesare verificată 12.06.2026)
PachetStandby 50 HzPrime 50 HzObservații (sursă)
DE605E0605 kVA550 kVApagina oficială de produs cat.com
DE660E0660 kVA600 kVApagina oficială de produs cat.com
DE715E0715 kVA · 572 ekW650 kVA · 520 ekWfișă tehnică LEHE1660-04, strategie Low BSFC
DE780E0780 kVA706 kVApagina oficială de produs cat.com
DE850E0850 kVA770 kVApagina oficială de produs cat.com, strategie Low BSFC
Gama Cat® C18 Diesel Generator Sets · 50 Hz · ratinguri standby (ESP) și prime (PRP) la 0,8 PF — pagini oficiale de produs cat.com + fișa LEHE1660-04 (accesare verificată 12.06.2026)

Relația dintre kVA și ekW e dată de factorul de putere de referință: la 0,8 PF, 715 kVA × 0,8 = 572 ekW. Pentru pachetul DE715E0, datele de exploatare din fișă intră direct în calculul autonomiei rezervorului și al ventilației:

Pachetul DE715E0 · date de exploatare standby vs prime · fișa CAT® LEHE1660-04 — consum cu ventilator, la 0,8 PF
ParametruStandby (715 kVA)Prime (650 kVA)
Consum la 100% sarcină144,2 L/h131,4 L/h
Consum la 75% sarcină106,6 L/h97,1 L/h
Consum la 50% sarcină72,2 L/h66,3 L/h
Consum la 25% sarcină40,5 L/h37,5 L/h
Temperatură gaze de evacuare568,2 °C550,5 °C
Curent la 400 V1.032 A938 A
Gabarit (L × l × h) · masă uscată — valori comune ambelor ratinguri3.910 × 1.461 × 2.156 mm4.143 kg
Pachetul DE715E0 · date de exploatare standby vs prime · fișa CAT® LEHE1660-04 — consum cu ventilator, la 0,8 PF

Secțiunea 02 · Ratinguri ISO 8528-1

ESP, PRP, COP — ce cumperi de fapt când cumperi „715 kVA”

ISO 8528-1:2018 definește patru ratinguri pentru grupurile electrogene: ESP (Emergency Standby Power), PRP (Prime Rated Power), LTP (Limited-Time running Power — maximum 500 h/an la sarcină 100%) și COP (Continuous Operating Power). Fișa CAT® a pachetului C18 traduce primele două în condiții concrete: STANDBY = sarcină variabilă pe durata întreruperii sursei normale, putere medie 70% din rating, operare tipică 200 h/an și maximum estimat 500 h/an; PRIME = sarcină variabilă pe durată nelimitată, medie 70%, cu suprasarcină de 10% admisă pentru avarie maximum 1 oră din 12 și cel mult 25 h/an [LEHE1660-04].

Schematic tehnic · ISO 8528-1

ESP vs PRP vs COP — același fier, putere diferită după regim

ESP vs PRP vs COP — cele 3 ratinguri ISO 8528-1Profil sarcină/timp pe rating: ESP (standby, burst scurt 200–500 h/an, 70% mediu, 0% suprasarcină), PRP (prime, variabil nelimitat, +10% 1h/12 ≤25 h/an), COP (continuu, constant nonstop). DE715E0 = 715 kVA ESP vs 650 kVA PRP — același fier, contract diferit.ISO 8528-1 — TREI RATINGURI, ACELAȘI MOTOR · PUTEREA DEPINDE DE REGIM, NU DE FIERESP — standbyEmergency Standby PowerSUBIECTsarcină %70% mediuburst doar pe durata avarieitimp →Ore de funcționaretipic 200 · max. 500 h/anSarcină medie70% din ratingul ESPSuprasarcină0% — fără rezervăAplicațieavarie rețea · standbyVERDICTRatingul corect pentru rezervă deavarie cu rețea publică stabilă.PRP — primePrime Rated Powersarcină %70% mediu+10%timp →Ore de funcționarenelimitateSarcină medie≤ 70% din ratingul PRPSuprasarcină10% · 1h/12 · ≤ 25 h/anAplicațiesursă principală variabilăVERDICTȘantiere fără branșament,închirieri, rețele slabe.COP — continuuContinuous Operating Powersarcină %constant, nonstoptimp →Ore de funcționarenelimitateSarcinăconstantă · fără profilSuprasarcină0%Aplicațiebaseload / cogenerareVERDICTCel mai conservator rating —putere constantă non-stop.ACELAȘI FIER, CONTRACT DIFERIT — pachetul DE715E0:Cere ratingul pe regimul real, cu trimitere la ISO 8528-1.715 kVA · STANDBY (ESP)vs650 kVA · PRIME (PRP)Același pachet, putere diferită după regim — alege ESP doar dacă e cu adevărat standby; un flux 8 h/zi e prime.
ESP vs PRP vs COP — același fier, putere diferită după regim

ESP — standby

Emergency Standby Power

Ore de funcționare
tipic 200 h/an · max. 500 h/an
Sarcină medie
70% din ratingul ESP
Suprasarcină
0% — fără rezervă peste rating
Aplicație
avarie de rețea — standby industrial

Ratingul corect pentru rezervă de avarie cu rețea publică stabilă.

PRP — prime

Prime Rated Power

Ore de funcționare
nelimitate
Sarcină medie
≤ 70% din ratingul PRP
Suprasarcină
10% · max. 1 h din 12 · ≤ 25 h/an
Aplicație
sursă principală cu sarcină variabilă

Șantiere fără branșament, închirieri, rețele slabe.

COP — continuu

Continuous Operating Power

Ore de funcționare
nelimitate
Sarcină
constantă — fără profil variabil
Suprasarcină
0%
Aplicație
baseload / cogenerare

Cel mai conservator rating — putere constantă non-stop.

Secțiunea 03 · Clasele de performanță ISO 8528-5

G1, G2, G3 — limitele tranzitorii pe care le poți cere în scris

Un generator nu e judecat doar după puterea din regim stabilizat, ci după cum se comportă în prima secundă după ce ATS-ul îi aruncă sarcina în spate. ISO 8528-5 standardizează acest comportament prin clasele G1, G2, G3 — plus G4, rezervată limitelor negociate direct între producător și client. Pe măsură ce sarcinile moderne (electronică, UPS-uri, acționări cu turație variabilă) devin tot mai sensibile la abateri de tensiune și frecvență, tot mai multe caiete de sarcini se scriu în jurul clasei G3 [white paper CAT® LEXE22885-00].

Limitele de operare pe clase de performanță ISO 8528-5:2022 · valabile la pașii de sarcină definiți de standard · white paper CAT® LEXE22885-00 (septembrie 2024)
LimităG1G2G3G4
Cădere tranzitorie de frecvență la aplicare de sarcină≤ 15%≤ 10%≤ 7%AMC*
Salt tranzitoriu de frecvență la delestare≤ 18%≤ 12%≤ 10%AMC*
Timp de recuperare a frecvenței≤ 10 s≤ 5 s≤ 3 sAMC*
Cădere tranzitorie de tensiune la aplicare de sarcină≤ 25%≤ 20%≤ 15%AMC*
Salt tranzitoriu de tensiune la delestare≤ 35%≤ 25%≤ 20%AMC*
Timp de recuperare a tensiunii≤ 10 s≤ 6 s≤ 4 sAMC*
Limitele de operare pe clase de performanță ISO 8528-5:2022 · valabile la pașii de sarcină definiți de standard · white paper CAT® LEXE22885-00 (septembrie 2024)

Detaliul pe care îl ratează multe specificații: clasele G sunt definite împreună cu pașii de sarcină pe care se măsoară. Pașii depind de presiunea medie efectivă (BMEP) — pentru un diesel de 18,1 litri la 750 ekW, white paper-ul CAT® dă ca exemplu șase trepte: 0–27, 27–44, 44–59, 59–73, 73–87 și 87–100%. Toate limitele clasei trebuie respectate la fiecare treaptă. Separat de clasificare, paginile de produs C18 listează acceptarea a 100% din sarcina nominală într-un singur pas.

Schematic tehnic · ISO 8528-5

Clasele G1–G3 + fereastra de operare 50–85%

Clase ISO 8528-5 (G1–G3) + fereastra de operare 50–85%Sus: limite tranzitorii G1/G2/G3 (frecvență ≤15/10/7%, tensiune ≤25/20/15%, recuperare ≤10/5/3 s), G3 evidențiat, pe pașii de sarcină BMEP; custom → G4 (AMC). Jos: axa 0–100% cu zonele <30% wet stacking (roșu), 50–85% fereastra sănătoasă (verde).CALITATEA CURENTULUI (CLASE G) + ZONA SĂNĂTOASĂ DE SARCINĂ (50–85%)① LIMITE TRANZITORII — ISO 8528-5:2022 (la pașii de sarcină ai standardului · bară mai scurtă = clasă mai strictă)G1uz general, iluminatCădere frecvență15%Cădere tensiune25%Recuperare frecvență10 sG2ca rețeaua publicăCădere frecvență10%Cădere tensiune20%Recuperare frecvență5 sG3sarcini sensibile (UPS, VFD)CERINȚA MODERNĂCădere frecvență7%Cădere tensiune15%Recuperare frecvență3 sMăsurate pe pașii de sarcină (BMEP) — ex. 6 trepte: 0–27 / 27–44 / 44–59 / 59–73 / 73–87 / 87–100%. Toate limitele clasei, la fiecare treaptă.Fișa C18 tipărește „G3 Class* capable” la guvernor; limitele numerice vin din LEXE22885-00 — clasificarea pe sit depinde de configurație. Pași custom (ex. 0–60%) → G4, limite agreate (AMC).② FEREASTRA DE OPERARE — CÂT DE ÎNCĂRCAT ȚII GENERATORUL (% din puterea nominală)0–30%WET STACKING30–50%acceptabil tranzitoriu50–85%FEREASTRA SĂNĂTOASĂ85–100%spre supraîncărcare0%30%50%85%100%▼ supradimensionare = lenevire▼ durata maximă a componentelorG3 = curent stabil pentru sarcini sensibile; fereastra 50–85% = zona sănătoasă pe durată — sub 30% începe wet stacking-ul.
Clasele G1–G3 + fereastra de operare 50–85%

Secțiunea 04 · Dimensionarea pe sarcină

Factor de sarcină, kVA de pornire și fereastra 50–85%

Instinctul de achiziție spune „ia-l pe cel mai mare, să fie acolo”. Pentru un diesel standby, supradimensionarea e o eroare tehnică: grupurile standby și prime sunt proiectate să funcționeze între 50 și 85% din puterea nominală, iar intervalele de service și durata de viață a componentelor presupun operarea în această fereastră [LEXE0832-02]. Un generator de 850 kVA care duce o clădire de 200 kW va trăi permanent sub 30% sarcină — exact zona de wet stacking din Secțiunea 06.

A doua dimensiune e pornirea motoarelor electrice. Un motor asincron pornit direct (DOL) absoarbe la pornire un curent de blocaj de câteva ori mai mare decât cel nominal, iar alternatorul trebuie să-l susțină fără ca tensiunea să cadă sub pragul tolerat de restul sarcinilor. Fișa DE715E0 dă capabilitatea exactă a alternatorului (cadru A3355L4, autoexcitat): la o cădere de tensiune de 30%, 1.859 skVA la 380 V, 2.064 skVA la 400 V, 2.228 skVA la 415 V [LEHE1660-04]. Cifra skVA din fișă — nu kVA nominal — e bariera reală de dimensionare la sarcini cu motoare mari.

Scenariu ILUSTRATIV de dimensionare — hală industrială (nu este un proiect real)

Sarcină de bază: P = 380 kW · cos φ = 0,8 → S = 380 / 0,8 = 475 kVA

Rezervă de extindere 15% → S_proiect = 475 × 1,15 ≈ 546 kVA

Cel mai mare motor pornit direct (DOL): 75 kW

→ kVA de pornire (regulă brută 6–7 × kW): ≈ 75 × 7 = 525 skVA

Verificare pornire: 525 skVA < 2.064 skVA (DE715E0 · 400 V · dip 30%) ✓

Verificare fereastră de sarcină: 475 / 715 = 66% → în intervalul 50–85% ✓

Alegere: DE715E0 — 715 kVA ESP / 572 ekW (fișa LEHE1660-04)

Schematic tehnic · dimensionare

Dimensionarea pe skVA de pornire — scenariu ilustrativ

Dimensionare pe skVA de pornire — scenariu ilustrativ DE715E0Scenariu: 380 kW/0,8 = 475 kVA → +15% = 546 kVA → motor DOL 75 kW ×7 ≈ 525 skVA → 525 < 2.064 skVA (@400V dip 30%) ✓ → fereastră 66% ✓ → DE715E0. Alternator A3355L4: 1.859/2.064/2.228 skVA. skVA de pornire, nu kVA nominal, decide.DIMENSIONARE: skVA DE PORNIRE, NU kVA NOMINAL — SCENARIU ILUSTRATIVSCENARIU ILUSTRATIV — hală industrialăcifre demonstrative, nu un proiect real1Sarcină de bază: 380 kW / 0,8 = 475 kVA2Rezervă extindere +15% → 546 kVA3Cel mai mare motor DOL 75 kW × 7 ≈ 525 skVA pornirePornire: 525 skVA < 2.064 skVA (@400V, dip 30%)Fereastră: 475 / 715 = 66% → în 50–85%Alegere: DE715E0 — 715 kVA ESP / 572 ekWCapabilitate alternatorA3355L4 · autoexcitatskVA de pornire la cădere de tensiune 30%380 V1.859 skVA400 V2.064 skVA↙ folosit în verificare415 V2.228 skVACERUT vs DISPONIBIL (@400V)Cerut la pornire525 skVADisponibil @400V2.064 skVArezervă confortabilă — 525 ≪ 2.064 skVAskVA, nu kVA nominal, e bariera reală la motoare mariCurentul de pornire al motoarelor (skVA), nu puterea nominală, decide dimensionarea.
Dimensionarea pe skVA de pornire — scenariu ilustrativ
  • Inventarul sarcinilor în kVA, nu în kW — cu cos φ real măsurat pe tablou, nu 0,8 din oficiu.
  • Identifică cel mai mare motor și metoda lui de pornire — DOL, stea-triunghi, softstarter sau convertizor: fiecare schimbă radical necesarul de skVA.
  • Compară skVA de pornire cu fișa alternatorului la căderea de tensiune acceptată de consumatorii sensibili — dip-ul de 30% din fișă nu e tolerat de orice instalație.
  • Verifică factorul de sarcină continuu în fereastra 50–85% — la sarcina de azi și la cea cu rezerva de extindere inclusă.
  • Validează treptele reale de preluare a sarcinii — ordinea de reconectare a tablourilor după ATS, suprapusă pe pașii ISO 8528-5.
  • Documentează orele anuale estimate — sub 500 h/an rămâi în definiția standby; peste, discuția se mută pe rating prime și pe alt regim de emisii.

Secțiunea 05 · ATS și integrarea în instalație

Tranziție deschisă, întârziată sau închisă — și ce cere NFPA 110

Generatorul nu pornește singur: comutatorul automat de transfer (ATS) detectează căderea sursei normale, comandă pornirea grupului și mută sarcina. CAT® acoperă integrarea cu game proprii — seria (breaker/contactor) ATC între 30 și 5.000 A și gama TruONE între 30 și 3.000 A [cat.com]. Alegerea reală nu e însă de amperaj, ci de tip de tranziție:

ATS · 01

Tranziție deschisă

Break-before-make: sarcina e deconectată de la o sursă înainte de a fi conectată la cealaltă, cu întrerupere momentană la transfer și retransfer. Cea mai simplă și robustă schemă — unde pierderea momentană e acceptabilă [cat.com].

ATS · 02

Tranziție întârziată

Varianta open cu pauză deliberată în poziția neutră: lasă tensiunea remanentă a motoarelor și transformatoarelor să se stingă înainte de reconectare — evită șocurile la sarcinile inductive mari.

ATS · 03

Tranziție închisă

Make-before-break: sursele sunt scurt paralelizate înainte de transfer, deci fără întrerupere. Bonusul decisiv: testarea periodică a generatorului sub sarcina reală a clădirii, fără a întrerupe consumatorii [cat.com].

Pentru clădirile cu funcții critice, caietele de sarcini — mai ales cele scrise de multinaționale sau pentru data-centere — fac trimitere frecvent la standardul american NFPA 110, care clasifică sistemul de avarie pe trei axe: Level (1 = risc de pierderi de vieți la nefuncționare, 2 = risc mai redus), Type (timpul maxim până la preluarea sarcinii — Type 10 = 10 secunde) și Class (autonomia în ore la sarcină nominală fără realimentare — Class 6 = 6 ore). Cele trei dictează împreună rezervorul, schema ATS și regimul de testare.

Secțiunea 06 · Emisii și exersarea standby

MCPD / Legea 188/2018, EPA Subpart IIII și anti–wet-stacking

În Uniunea Europeană, motoarele staționare nu intră sub Stage V (rezervat utilajelor mobile nerutiere), ci sub Directiva (UE) 2015/2193 privind instalațiile medii de ardere (MCPD), aplicabilă între 1 și 50 MW putere termică — transpusă în România prin Legea nr. 188/2018. Un calcul ilustrativ arată de ce un C18 standby e vizat: la 144,2 L/h consum maxim, puterea termică introdusă cu combustibilul e de ordinul a ~1,4 MW — peste pragul de 1 MW. Vestea bună pentru standby: directiva permite statelor membre să excepteze de la valorile-limită de emisie instalațiile care funcționează cel mult 500 h/an (medie mobilă pe 3 ani la instalațiile noi, 5 ani la cele existente), extensibil la 1.000 h/an în situații de urgență doar la instalațiile EXISTENTE (art. 6(3) din directivă) — cu obligația evidenței orelor de funcționare. Contorul de ore devine astfel document de conformare, nu doar indicator de service.

Pentru context global: în SUA, motoarele staționare de avarie sunt reglementate de EPA 40 CFR Part 60, Subpart IIII — funcționarea în avarie reală e nelimitată, dar mentenanța și testarea sunt plafonate la 100 h/an [§60.4211(f)]. Pe fișa C18 50 Hz, strategia de emisii e „Low BSFC” (consum optimizat), cu date de emisii nominale — măsurate la 100% sarcină conform EPA CFR 40 Part 89 și ISO 8178-1, explicit necomparabile cu limitele pe ciclu ponderat [LEHE1660-04]. Verifică regimul de emisii al sitului înainte de a alege varianta de pachet, nu după.

Mentenanța unui standby are un paradox: mașina stă 8.700 de ore pe an și tocmai de aceea se strică. NFPA 110 cere exersarea lunară a întregului sistem sub sarcină, minimum 30 de minute, la cel puțin 30% din puterea nominală — sau, alternativ, până la temperatura de evacuare recomandată de producător. Recomandarea CAT® merge în același sens: minimum 30% sarcină timp de ~30 de minute după fiecare 4 ore de funcționare la sarcină mică, cu măsurarea temperaturii de evacuare la colector, înainte de turbină, sau în coș imediat după ea [LEXE0832-02].

Motivul acestor reguli e wet stacking-ul (numit de CAT® și „exhaust slobber”): la mers în gol sau sub 30% sarcină, temperatura din cilindru scade, iar combustibilul nears și uleiul scapă prin îmbinările colectorului de evacuare ca un lichid negru, uleios. Slobber-ul vizibil nu strică imediat motorul — dar e simptomul subsarcinii prelungite, care duce la depuneri în spatele segmenților, depuneri în cilindri și, în extremis, la lustruirea cămășilor (liner polishing), cu pierdere de putere, uzură accelerată și opriri neplanificate [LEXE0832-02]. Remediul e mereu același: sarcină reală, suficient de mare, aplicată periodic. Dacă sarcina clădirii nu atinge pragul, soluția corectă e testul de sarcină cu load bank — treptele, durata și criteriile de acceptare le-am detaliat separat. CAT® recomandă ca accesul pentru load bank (prize quick-connect sau load bank instalat) să fie prevăzut din faza de proiect, nu improvizat după recepție.

Întrebări frecvente

Care este diferența practică dintre ratingul standby (ESP) și prime (PRP) la un C18?

Sunt două contracte de utilizare pe același fier. Standby (ESP): sarcină variabilă doar pe durata avariei sursei normale, medie 70% din rating, tipic 200 h/an și maximum 500 h/an — fără rezervă de suprasarcină. Prime (PRP): ore nelimitate la sarcină variabilă, medie 70%, cu suprasarcină de 10% admisă cel mult 1 oră din 12 și 25 h/an. Pe pachetul DE715E0 diferența e de 65 kVA: 715 kVA standby față de 650 kVA prime. Dacă generatorul devine sursă principală, dimensionarea corectă se face pe cifra prime.

Ce înseamnă că un generator C18 este „G3 Class capable” conform ISO 8528-5?

Înseamnă că guvernorul electronic ADEM A4 poate susține limitele clasei G3: cădere tranzitorie de frecvență de cel mult 7% și de tensiune de cel mult 15% la aplicarea sarcinii, cu recuperare în maximum 3, respectiv 4 secunde — măsurate pe pașii de sarcină definiți de standard după BMEP-ul motorului. Pe revizia curentă a fișei de produs, mențiunea „ADEM A4 – G3 Class* capable” e tipărită la guvernor, cu asterisc; limitele numerice ale claselor și pașii de sarcină vin din white paper-ul de tranzitorii Caterpillar (LEXE22885-00). Două nuanțe: clasificarea finală depinde de configurația pachetului și de condițiile sitului, iar dacă specificația definește trepte de sarcină custom, cazul devine G4, cu limite agreate separat.

Cât de des și cât de mult trebuie încărcat un generator standby ca să evit wet stacking-ul?

Două repere converg. NFPA 110 cere exersare lunară sub sarcină: minimum 30 de minute la cel puțin 30% din puterea nominală sau până la temperatura de evacuare recomandată de producător. CAT recomandă încărcare la minimum 30% timp de circa 30 de minute după fiecare 4 ore de funcționare ușoară, cu verificarea temperaturii gazelor de evacuare. Pe termen lung, fereastra sănătoasă de operare e 50–85% din nameplate. Dacă sarcina reală a clădirii nu atinge pragul, testul periodic se face cu load bank.

Un generator standby C18 intră sub Legea 188/2018 privind instalațiile medii de ardere?

Foarte probabil da: legea — transpunerea românească a Directivei (UE) 2015/2193 — acoperă instalațiile de ardere cu putere termică între 1 și 50 MW, iar un C18 la sarcină maximă introduce cu combustibilul circa 1,4 MW termici. Regimul standby beneficiază însă de tratamentul special al directivei: instalațiile care funcționează cel mult 500 h/an (medie mobilă multianuală) pot fi exceptate de la valorile-limită de emisie, cu obligația strictă a evidenței orelor de funcționare. Verificați încadrarea exactă cu autoritatea de mediu, pe puterea termică din fișa tehnică a pachetului.

Documentare

Surse

  1. 01Cat® C18 Diesel Generator Sets, Standby & Prime 50 Hz — fișa tehnică LEHE1660-04 (10/25, emc.cat.com), pachetul DE715E0: ratinguri, consum, skVA, definițiile STANDBY/PRIME, „ADEM A4 – G3 Class* capable”, masă uscată 4.143 kg — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=LEHE1660-04
  2. 02Caterpillar — Transient Performance Specifications for Diesel Generator Sets, white paper LEXE22885-00 (sept. 2024): limitele claselor G1–G4 și pașii de sarcină BMEP conform ISO 8528-5:2022 — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=LEXE22885-00
  3. 03Caterpillar — The Impact of Generator Set Underloading (Brian Jabeck), white paper LEXE0832-02: fereastra 50–85%, mecanismul wet stacking, regula 30% sarcină / 30 minute — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=LEXE0832-02
  4. 04Cat.com — C18 (50 Hz) Diesel Generator Sets, pagina oficială de produs (pachetele DE605E0–DE850E0) — https://www.cat.com/en_US/products/new/power-systems/electric-power/diesel-generator-sets/18331379.html
  5. 05Cat.com — Transfer Switches: TruONE 30–3.000 A · seria ATC 30–5.000 A — https://www.cat.com/en_US/by-industry/electric-power/ep-prod-ser-guide/ats.html
  6. 06Cat.com — ATC Contactor-Based Automatic Transfer Switch: open/delayed/closed transition — https://www.cat.com/en_US/products/new/power-systems/electric-power/ats-atc-breaker-contactor/18505862.html
  7. 07Cummins — Understanding ISO 8528-1 Generator Set Ratings, Power Topic #6240 (PDF): definițiile ESP/PRP/LTP/COP — https://mart.cummins.com/imagelibrary/data/assetfiles/0057509.pdf
  8. 08EUR-Lex — Directiva (UE) 2015/2193 privind instalațiile medii de ardere (MCPD), text integral: domeniu 1–50 MW, regimul ≤500 h/an, extensia la 1.000 h/an la instalațiile existente (art. 6(3)) — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32015L2193
  9. 09eCFR — 40 CFR Part 60, Subpart IIII, §60.4211(f): motoare staționare CI de avarie — max. 100 h/an mentenanță/testare, nelimitat în avarie reală — https://www.ecfr.gov/current/title-40/chapter-I/subchapter-C/part-60/subpart-IIII
  10. 10Clifford Power Systems — Information Sheet #25: NFPA 110 Levels 1 and 2 (clasificarea Level/Type/Class și cerințele de exersare) — https://cliffordpower.com/wp-content/uploads/2024/02/IS_25_NFPA110_Level1_2-REV-11-1-19.pdf
  11. 11DieselNet — EU Nonroad Engine Standards (Stage V = utilaje mobile nerutiere, Reg. 2016/1628) — https://dieselnet.com/standards/eu/nonroad.php
  12. 12Avesco Cat (dealer oficial) — mirror-ul reviziei vechi LEHE1660-02 (03/22) a fișei DE715E0 — păstrat ca dovadă de proveniență a valorilor istorice — https://www.avesco-cat.com/fileadmin/unsorted/DE715E0.pdf

Cotație în maximum 4 ore

Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău

Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.

Cere ofertă pe S/N