10 min · 2.706 cuvinte
Survey de clasă pe motoare Caterpillar® (CAT®) marine 3508 · 3512 — RINA, Lloyd's, DNV
Ciclul de clasă de 5 ani (annual · intermediate · special · CMS) pe CAT® 3508/3512 marine: procedura crankshaft deflection, vibrații ISO 10816-6, cerința SOLAS și dosarul de piese cu trasabilitate care convinge surveyorul.
- Timp de citire
- 10 min citit
- Lungime
- 2.706 cuvinte
- Structură
- 6 secțiuni + FAQ
Un CAT® 3512C care împinge 1.902 bkW în linia de arbori a unui remorcher nu răspunde doar în fața operatorului — la fiecare 5 ani răspunde în fața unei societăți de clasă. În 10 minute parcurgi mecanismul real al survey-ului de machinery: cine sunt RINA, Lloyd's Register și DNV, cum se așază ciclul de 5 ani peste un V12 de 51.8 litri, ce măsoară fizic surveyorul — de la deflexiunile arborelui cotit la vibrațiile evaluate sub ISO 10816-6 — și ce dosar de piese scurtează inspecția. Dacă ești încă în faza în care compari motorizările pentru workboat, citește întâi comparația dedicată — aici motorul e deja montat și clasat.
Secțiunea 01 · Familia 3500 marine
3508 · 3512 — aceeași arhitectură 170 × 190 mm, două gabarite de putere
Seria 3500 este platforma navală grea a CAT®: motoare diesel în V, în 4 timpi, construite pe același cilindru unitar cu alezaj de 170 mm și cursă de 190 mm. De aici rezultă aritmetica familiei: 3508 în V8 cu 34.5 L, 3512 în V12 cu 51.8 L și fratele mai mare 3516 în V16 cu 69 L în varianta standard (depășește scopul acestui articol). Pe 3512C există în plus ratingurile High Displacement, cu cursa mărită la 215 mm și cilindreea crescută la 58.6 L — aceeași amprentă în sala mașinilor, mai mult cuplu la aceeași turație. La propulsie marină, și 3516C e High Displacement: cursă de 215 mm și 78 L, nu 69 L.
Pe partea de propulsie comercială, foile oficiale de catalog confirmă: 3508C acoperă 578–820 bkW (775–1.100 bhp), conform IMO Tier II; 3512C acoperă 955–1.902 bkW (1.280–2.551 bhp) la 1.200, 1.600 sau 1.800 rpm, cu aspirație TTA, emisii IMO II + EU IW și greutate uscată 6.532–7.411 kg — pagina oficială a lui 3512C listând drept aplicații remorcherele, navele guvernamentale și alte workboat-uri. Controlul este electronic — ECM dual A4 cu injectoare EUI — iar echiparea opțională include explicit capitolul Marine Society Requirements: motorul se comandă din fabrică pregătit pentru cerințele societății, cu certificarea disponibilă pentru majoritatea ratingurilor marine.
| Specificație | 3508C (IMO II) | 3512C (IMO II) |
|---|---|---|
| Configurație | V8 · 4 timpi | V12 · 4 timpi |
| Cilindree | 34.5 L | 51.8 L (HD: 58.6 L) |
| Alezaj × cursă | 170 × 190 mm | 170 × 190 mm (HD: cursă 215 mm) |
| Putere propulsie | 578 – 820 bkW (775 – 1.100 bhp) | 955 – 1.902 bkW (1.280 – 2.551 bhp) |
| Turații nominale | — | 1.200 · 1.600 · 1.800 rpm |
| Emisii | IMO II | IMO II · EU IW |
| Control · injecție | — | ECM dual A4 · injectoare EUI |
| Aplicații tipice | — (fișa nu listează) | Remorcher · nave guvernamentale · workboat |
Schematic tehnic · familia 3500 marine
3508 V8 vs 3512 V12 — același cilindru 170 × 190 mm
Pentru survey, această fișă tehnică nu e doar marketing: puterea instalată, ratingul și configurația sunt exact datele față de care societatea de clasă judecă motorul. Un 3512C de 1.902 bkW este, în limbaj de registru, o mașină esențială de propulsie — iar tot ce urmează în articol decurge din acest statut.
Secțiunea 02 · Societățile de clasă
RINA, Lloyd's Register, DNV, ABS — cine sunt și de unde vine autoritatea lor
Clasificarea navală s-a născut din asigurări, nu din legislație: în 1760, clienții cafenelei lui Edward Lloyd din Londra au format Register Society și au întocmit primul registru de nave, ca asigurătorii să știe ce risc acceptă. De atunci, o societate de clasificare face două lucruri: publică reguli tehnice pentru proiectarea, construcția și întreținerea navelor și verifică prin survey că nava le respectă, pe toată durata de viață. Ancora juridică modernă este SOLAS: nava trebuie proiectată, construită și întreținută conform cerințelor structurale, mecanice și electrice ale unei societăți de clasificare recunoscute de Administrația de pavilion — sau unor norme naționale echivalente. Reperul de la care navele comerciale intră în regimul convențiilor internaționale este lungimea de 24 m — pragul de aplicare al Convenției Load Lines 1966 în voiaj internațional.
Marile societăți s-au coordonat în 1968 prin IACS — International Association of Classification Societies — asociație cu 12 membri astăzi, printre fondatori numărându-se Lloyd's Register, RINA, ABS și Det Norske Veritas. Pentru un armator de remorchere sau nave tehnice cu motoare 3508/3512, patru nume revin constant:
Lloyd's Register · Londra · 1760
Cea mai veche societate de clasă din lume — registrul născut în cafeneaua lui Edward Lloyd pentru asigurătorii maritimi. Reorganizată în 1834 ca Lloyd's Register of British and Foreign Shipping.
- Register Society — 1760
- Membru fondator IACS — 1968
- Reguli proprii pentru hull + machinery
RINA · Genova · 1861
A treia societate ca vechime (după Lloyd's Register și Bureau Veritas, 1828). Numele Registro Italiano Navale datează din 1917; în 1999, în urma directivei CE din 1994, activitatea operațională a trecut la RINA S.p.A.
- Referința istorică a pavilionului italian
- Membru fondator IACS — 1968
- Prezență puternică în Mediterana
DNV · Høvik (Norvegia)
Det Norske Veritas a fuzionat în 2013 cu Germanischer Lloyd sub numele DNV GL; din 2021 grupul poartă din nou numele scurt DNV. Reguli și notații folosite masiv pe offshore și workboat-uri nordice.
- Fuziune DNV + GL — 2013
- Redenumire DNV — 2021
- Membru fondator IACS (ca DNV)
ABS · New York · 1862
American Bureau of Shipping — fondat în 1862 ca American Shipmasters' Association, redenumit ABS în 1898. Printre cele mai mari flote clasate din lume: 273 de milioane de tone brute în 2020 (ABS Annual Review).
- Rules for Building and Classing Steel Vessels — 1890
- Membru fondator IACS — 1968
- Standard frecvent pe flotele americane
Secțiunea 03 · Ciclul de 5 ani
Annual · intermediate · special survey — plus regimul CMS pentru machinery
Certificatul de clasă se emite cu valabilitate de 5 ani, iar perioada este punctată de un calendar fix. Survey-ul anual este o examinare generală, executată într-o fereastră de ±3 luni față de data aniversară a certificatului. Intermediate survey-ul cade la a 2-a sau a 3-a aniversare și are scop extins — cu atât mai amănunțit cu cât nava e mai bătrână. Special survey-ul (class renewal) închide ciclul la 5 ani și echivalează cu o re-clasificare: pentru machinery înseamnă verificarea completă a instalației, iar certificatul se reînnoiește doar după finalizare.
Pentru sala mașinilor există o alternativă care schimbă economia ciclului: Continuous Machinery Survey (CMS). În loc ca toate itemele de machinery să fie deschise în jurul special survey-ului, programul aprobat de societate le distribuie: aproximativ 20% din iteme inspectate în fiecare an, fiecare item acoperit o dată la 5 ani. Pentru multe iteme, clasa acceptă ca deschiderea și inspecția să fie făcute de șeful mecanic, surveyorul creditându-le la survey-ul anual sau de confirmare, pe baza raportului semnat cu documente-suport și fotografii. Pentru armator, CMS înseamnă costuri și stoc de piese distribuite pe 5 ani în loc de o factură unică și o navă imobilizată.
| Survey | Când | Ce înseamnă pentru motorul 3508/3512 | Cine atestă |
|---|---|---|---|
| Annual | Anual · fereastră de ±3 luni la data aniversară | Examinare generală: stare vizuală, funcționare, alarme și protecții, jurnale și rapoarte la zi | Surveyorul societății |
| Intermediate | A 2-a sau a 3-a aniversare | Scop extins față de annual; cu cât nava e mai veche, cu atât verificarea e mai amănunțită | Surveyorul societății |
| Special survey (renewal) | La 5 ani | Verificare completă machinery — echivalent re-clasificare; certificatul se reînnoiește la final | Surveyorul societății |
| CMS (regim continuu) | Permanent · ~20% din iteme/an | Itemele motorului deschise pe rotație; o parte pot fi inspectate de șeful mecanic conform aprobării | Șeful mecanic + creditare de surveyor la confirmare |
Schematic tehnic · ciclul de clasă de 5 ani
Annual · intermediate · special survey + banda CMS paralelă
Secțiunea 04 · Inspecția fizică
Crankshaft deflection, open-up și vibrații ISO 10816-6 — proba pe metal
Piesa de rezistență a oricărui survey de motor este măsurarea deflexiunilor arborelui cotit (crankshaft deflection). Principiul: un comparator cu cadran se montează între brațele unei manivele, opus manetonului, pe repere marcate cu punctatorul. La virarea lentă a arborelui, distanța dintre brațe variază cu sutimi de milimetru dacă liniile de sprijin nu mai sunt coliniare — lagăre paliere uzate inegal, fundație deformată sau aliniament pierdut cu reductorul. Arborele „respiră” la fiecare rotație, iar comparatorul măsoară exact această respirație, manivelă cu manivelă.
Procedura crankshaft deflection — pașii standard de practică marine engineering (limitele numerice pentru seria 3500: tabelul OEM din Cat® SIS)
CONDIȚII: motor oprit și rece · nava pe apă (afloat) · virare doar cu virorul
PAS 1 · Virează arborele până manivela cilindrului măsurat trece puțin de PMI (BDC)
PAS 2 · Montează comparatorul între brațele manivelei, opus manetonului, pe reperele punctate
PAS 3 · Adu comparatorul la zero · virează încet în sensul normal de rotație
PAS 4 · Citește în 4–5 poziții: lângă PMI · 9h · PMS (TDC) · 3h · din nou lângă PMI
PAS 5 · Repetă pentru fiecare manivelă · notează toate valorile în fișa de deflexiuni
INTERPRETARE: diferența PMS–PMI mare = lagăre paliere uzate / fundație sau aliniament compromis
LIMITE: valorile admisibile pe 3508/3512 — exclusiv din tabelul producătorului
REGULĂ: citirile la cald sau pe doc uscat nu sunt comparabile cu istoricul luat la rece, pe apă
Schematic tehnic · crankshaft deflection
Comparator între brațe + cele 5 poziții de citire pe rotație
La special survey sau la scadența itemelor CMS, motorul se deschide: capace de cilindru, cămăși, pistoane cu segmenți, biele cu lagărele de capăt, iar lagărele paliere se demontează pentru examinare. Fusurile și manetoanele se inspectează pentru fisuri în zonele critice — racordări (fillets) și marginile orificiilor de ungere — alături de turbosuflante, răcitoare de aer și buloanele de fundație. Tot aici intră echipamentele din jurul motorului, de la pompe la schimbătoare de căldură: dacă circuitul de răcire cu apă de mare a fost neglijat, survey-ul este de obicei locul unde se află.
A treia probă este comportamentul dinamic. Referința aplicabilă motoarelor cu piston este ISO 10816-6 (cu Amendamentul 1:2015): evaluarea vibrațiilor prin măsurători pe părțile ne-rotative, pentru mașini cu piston de peste 100 kW — printre aplicațiile tipice enumerate de standard fiind exact motoarele marine de propulsie și cele auxiliare. Criteriile acoperă atât monitorizarea operațională, cât și testele de acceptare. Un istoric de măsurători la aceleași puncte și aceleași regimuri valorează mai mult decât o singură măsurătoare „bună” în ziua inspecției.
Secțiunea 05 · Dosarul și piesele
Pregătirea motorului pentru survey — documentația și piesele care trec
Un survey de machinery se câștigă în lunile dinainte, pe hârtie. Dosarul minim pentru un 3508/3512: rapoartele CMS ale șefului mecanic cu fotografii și semnături, istoricul orelor de funcționare, lucrările executate de la ultimul survey, analizele de ulei în serie — programul Cat® S·O·S e exact proba obiectivă a stării interne care susține creditarea fără deschidere — și fișa de deflexiuni cu valorile istorice. Surveyorul nu caută un motor perfect — caută un motor previzibil, cu tendințe documentate și fără pete albe în istoric.
Pe partea de piese, logica de clasă este strictă încă din fabrică: conform IACS UR M44, fiecare motor diesel destinat unei aplicații navale are un certificat de motor, desenele de producție se verifică față de designul aprobat de societate, iar type test-ul se execută în prezența surveyorului. Durata de valabilitate a certificatelor de type approval o stabilește fiecare societate prin propria schemă — la ABS, de exemplu, un Product Design Assessment e valabil 5 ani. Aceeași logică se prelungește în exploatare: o piesă montată în motor trebuie să poată fi legată documentar de designul aprobat. Piesele OEM cu cod CAT®, factură și proveniență clară fac legătura implicit — și poartă garanția de 1 an la piese declarată de producător; o piesă fără trasabilitate îl obligă pe surveyor să ceară probe suplimentare sau să extindă inspecția. Decizia finală aparține societății de clasă, dar regula practică e simplă: la mașinile esențiale, o piesă fără acte transformă o creditare de 30 de minute într-o deschidere de motor.
Secțiunea 06 · Checklist
Checklist-ul PARTS CAT înainte de vizita surveyorului
- Calendarul de clasă verificat: data aniversară a certificatului, itemele CMS scadente și fereastra de ±3 luni a survey-ului anual — în planning cu un trimestru înainte.
- Dosarul CMS la zi: rapoartele șefului mecanic cu fotografii, semnături și documente-suport pentru fiecare item inspectat de la ultima creditare.
- Analizele de ulei în serie: istoricul Cat® S·O·S pe ultimele intervale, nu o probă izolată — tendința este argumentul, nu valoarea unică.
- Fișa de deflexiuni pregătită: măsurători proaspete la rece, pe apă, plus istoricul anterior și tabelul de limite OEM din Cat® SIS la îndemână.
- Trasabilitatea pieselor montate: facturi și coduri OEM pentru tot ce a intrat în motor de la ultimul survey, aranjate pe item, nu într-un biblioraft nediferențiat.
- Test funcțional general: pornire, alarme, opriri de protecție și instrumentar verificate înainte de ziua inspecției — nu în fața surveyorului.
Întrebări frecvente
Care este diferența dintre CMS și special survey-ul clasic la machinery?
În sistemul clasic, itemele de machinery se verifică grupat, în jurul special survey-ului de la 5 ani — cost mare și navă imobilizată. În Continuous Machinery Survey (CMS), programul aprobat de societate distribuie itemele: circa 20% inspectate în fiecare an, fiecare item acoperit o dată la 5 ani. Multe pot fi deschise de șeful mecanic, conform instrucțiunilor societății, iar surveyorul le creditează la survey-ul anual sau de confirmare, pe baza raportului cu documente și fotografii.
De ce cere surveyorul deflexiuni de arbore cotit și în ce condiții se măsoară?
Deflexiunile arată dacă liniile de sprijin ale arborelui cotit mai sunt coliniare: un comparator montat între brațele manivelei, opus manetonului, măsoară variația distanței dintre brațe la virarea lentă, în 4–5 poziții pe rotație. Diferențele anormale indică uzura inegală a lagărelor paliere, deformarea fundației sau pierderea aliniamentului. Măsurarea corectă: motor oprit și rece, navă pe apă — citirile la cald sau pe doc uscat nu sunt comparabile. Limitele admisibile pentru 3508/3512 sunt exclusiv cele din tabelul producătorului.
Pot monta piese fără certificat de origine pe un motor aflat sub clasă?
Riscant. Motorul a fost certificat ca ansamblu conform unui design aprobat de societate (logica IACS UR M44), iar piesele înlocuite în exploatare trebuie să poată fi legate documentar de acel design. O piesă OEM cu cod CAT® și factură face legătura implicit; una fără trasabilitate îl poate determina pe surveyor să ceară probe suplimentare sau să extindă inspecția până la deschiderea motorului. Decizia finală aparține societății — dar dosarul de piese complet e cel mai ieftin mod de a nu testa această limită.
Ce este ISO 10816-6 și se aplică motoarelor CAT® 3508/3512?
ISO 10816-6 (cu Amendamentul 1:2015) este partea din seria de evaluare a vibrațiilor dedicată mașinilor cu piston de peste 100 kW, măsurate pe părțile ne-rotative. Printre aplicațiile tipice enumerate de standard se află motoarele marine de propulsie și cele auxiliare — un 3508 sau 3512 marin intră direct în domeniul lui. Criteriile acoperă monitorizarea operațională și testele de acceptare; pentru survey, valoarea reală o dă istoricul de măsurători repetate în aceleași puncte și regimuri.
Documentare
Surse
- 01Cat® 3512C Propulsion Engine (IMO II) — Marine spec sheet MSS-MAR-18404461-006 (emc.cat.com): 955–1.902 bkW, V12, 170 × 190 mm (HD 215 mm), 51.8/58.6 L, 1.200/1.600/1.800 rpm, IMO II + EU IW, ECM dual A4 + EUI, 6.532–7.411 kg, opțiuni «Marine Society Requirements» — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=MSS-MAR-18404461-006.pdf
- 02Cat® 3508C Propulsion Engine — Marine spec sheet MSS-MAR-18349729-004 (emc.cat.com): 578–820 bkW (775–1.100 bhp), IMO II — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=MSS-MAR-18349729-004.pdf
- 03Cat® 3516C Marine Propulsion (IMO II) — spec sheet MSS-MAR-18408926-006 (emc.cat.com): varianta High Displacement de 78 L — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=MSS-MAR-18408926-006.pdf
- 04Cat® 3508 Engine Specifications, V-8 4-Stroke-Cycle Diesel — LEHM0094 (scene7): alezaj 170 mm, cursă 190 mm, 34.5 L — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/LEHM0094
- 05cat.com — 3512C Commercial Propulsion Engines: aplicații Tug, Governmental și alte workboat-uri — https://www.cat.com/en_US/products/new/power-systems/marine-power-systems/commercial-propulsion-engines/18404461.html
- 06Cat® Marine Engine Selection Guide (teknoxgroup, PDF): certificarea de societate de clasă disponibilă pentru majoritatea ratingurilor marine — https://www.teknoxgroup.com/attachment/373/Cat_Marine_Engine_Selection_Guide.pdf
- 07IMO SOLAS, Capitolul II-1, Reg. 3-1 (imorules): nava proiectată, construită și întreținută conform cerințelor unei societăți de clasificare recunoscute de Administrație — https://imorules.com/GUID-6F1047E8-4CF7-4093-8D44-B468315E3DAD.html
- 08IMO — International Convention on Load Lines 1966, text integral (fma.fo, PDF): aplicabilitate de la 24 m în voiaj internațional — https://fma.fo/wp-content/uploads/2023/09/load-line-convention.pdf
- 09IACS — UR M44 «Documents for the approval of diesel engines», Rev.10 Corr.1, feb. 2022 (oglinda oficială ClassNK, PDF): certificat de motor, desene verificate față de designul aprobat, type test asistat de surveyor — https://www.classnk.or.jp/hp/pdf/info_service/iacs_ur_and_ui/ur_m44_rev.10_corr.1_feb_2022ul.pdf
- 10ABS — Type Approval Certification: schema de type approval; Product Design Assessment valabil 5 ani — https://ww2.eagle.org/en/Products-and-Services/vendor-certification/type-approval.html
- 11ISO 10816-6:1995 — sample oficial (iTeh, PDF): mașini cu piston peste 100 kW; aplicații tipice motoare marine de propulsie și auxiliare; monitorizare operațională + teste de acceptare — https://cdn.standards.iteh.ai/samples/1553/d939e4c746614cf6a1362f1c26107493/ISO-10816-6-1995.pdf
- 12ClassNK — Guidance on Continuous Machinery Survey (CMS), Ver.4, iunie 2025 (PDF): survey de confirmare, raportul șefului mecanic cu documente-suport și fotografii; open-up cu lagăre paliere demontate — https://www.classnk.com/hp/pdf/publications/Publications_image/GUIDANCE_ON_CONTINUOUS_MACHINERY_SURVEY_CMS_E.pdf
- 13IRS — Guidelines on Continuous Surveys of Machinery, martie 2022 (PDF): aproximativ o cincime din itemele de machinery inspectate în fiecare an — https://www.irclass.org/media/5955/guidelines-on-csm_march-2022_new.pdf
- 14imorules — Annual survey: fereastra de ±3 luni față de data aniversară — https://imorules.com/GUID-C802EF28-CB19-4BFA-AF37-E7DAA90CC658.html
- 15imorules — Intermediate survey: la a 2-a sau a 3-a aniversare, cu scop crescut pe navele mai vechi — https://www.imorules.com/GUID-30800DD9-D518-4A48-A468-1695FA27F8D5.html
- 16Lloyd's Register — Our history: Register Society 1760; reorganizarea din 1834 — https://www.lr.org/en/about-us/who-we-are/our-history/
- 17RINA — Our history: Genova 1861; membru fondator IACS 1968; RINA S.p.A. 1999 — https://www.rina.org/en/company/history
- 18MaritimeCyprus — Registro Italiano Navale (RINA) history: numele RIN din 1917; a treia societate ca vechime — https://maritimecyprus.com/2025/03/25/registro-italiano-navale-rina-history/
- 19The Maritime Executive — DNV GL Rebrands as DNV: fuziunea DNV + Germanischer Lloyd 2013; redenumirea DNV la 1 martie 2021 — https://maritime-executive.com/article/dnv-gl-rebrands-as-dnv-as-it-prepares-for-decade-of-transformation
- 20ABS — The History of ABS, 150th Anniversary Edition (PDF): 1862 American Shipmasters' Association; 1898 ABS; Rules for Building and Classing Steel Vessels 1890 — https://ww2.eagle.org/content/dam/eagle/publications/company-information/ABSHistory150.pdf
- 21ABS — Annual Review 2020 (PDF): flotă clasată de 273 de milioane de tone brute — https://ww2.eagle.org/content/dam/eagle/publications/annual-review/abs-annual-review-2020.pdf
- 22MaritimeCyprus — istoricul IACS: „twelve full member societies”, cu lista nominală (ABS, BV, CCS, CRS, DNV, IRS, KR, LR, ClassNK, PRS, RINA, Türk Loydu) — https://maritimecyprus.com/2026/01/19/maritime-history-international-association-of-classification-societies-iacs/
- 23IIMS — Engine Crankshaft Deflection Measurement: comparator între brațele manivelei, opus manetonului, citiri pe poziții la virare — https://www.iims.org.uk/engine-crankshaft-deflection-measurement/
- 24PlanM8 — How to Conduct a Crankshaft Deflection Measurement: motor oprit și rece, navă pe apă, virare cu virorul — https://planm8.io/blog/crankshaft-deflection-measurement
Cotație în maximum 4 ore
Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău
Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.
Cere ofertă pe S/N