12 min · 3.109 cuvinte
Caterpillar® (CAT®) C32 vs 3412E pentru aplicații marine workboat — comparativ
32.1 L vs 27.0 L, MEUI ACERT vs HEUI, ratinguri marine A-E, consum la 1.800 rpm și propeller matching — criteriile reale de repower 3412E → C32 pe workboat.
- Timp de citire
- 12 min citit
- Lungime
- 3.109 cuvinte
- Structură
- 6 secțiuni + FAQ
Mii de workboat-uri — crew boat-uri, remorchere de port, traulere, nave de suport offshore — navighează și azi cu 3412E montat în anii 2000, iar întrebarea care revine în fiecare iarnă de șantier e aceeași: rebuild pe 3412E sau repower pe C32? Comparativul de față pune față în față cele două V12-uri CAT® pe cifre confirmate din fișele oficiale de performanță: cilindree, sistem de injecție, ratinguri marine A-E, consum la 1.800 rpm și corelarea cu elicea. La final ai criteriile de decizie și lista de verificări pentru fiecare scenariu.
Secțiunea 01 · Istoric și poziționare
Două V12-uri, un sfert de secol între ele — de la 3412E la C32 ACERT și C32B
Familia 3412 a intrat pe piață în anii '80 ca soluție de propulsie pentru nave comerciale de 70-150 de picioare și a devenit rapid un standard pe remorchere, traulere și nave de suport. Varianta 3412E, lansată de Caterpillar Engine Products Division în octombrie 1999, a fost primul 3412 complet electronic: ECM nou, software de control rescris integral și gamă comercială marine de la 530 la 1.400 bhp. Față de 3412C, modelul E a adus mai multă putere disponibilă în regim mediu, accelerare mai rapidă și fum redus, fără creștere de vibrații.
C32 a preluat ștafeta pe segmentul V12 de înaltă densitate de putere — documentația de service CAT® tratează de altfel 3412E, C30 și C32 ca o familie tehnică înrudită. Generația C32 ACERT a devenit referința actuală pe workboat: 32.1 L, ratinguri comerciale de la 492 la 1.193 bkW și certificări până la EPA Tier 4 / IMO III pe anumite ratinguri. În august 2020 Caterpillar Marine a anunțat C32B — 2.000 bhp (2.025 mhp) la 2.300 rpm, electronică ADEM 6 și în mare parte aceleași puncte de conectare și același footprint ca C32, gândit explicit și pentru proiecte de înlocuire de motor; modelul a fost promovat la International WorkBoat Show inclusiv în 2025.
Pentru un operator B2B, asta înseamnă două lucruri: 3412E e un motor matur, cu comportament cunoscut și flotă enormă în serviciu după 20-25+ de ani (iar navele familiei 3412 din anii '80-'90 navighează și azi, la 25-40 de ani), iar C32 e platforma pe care CAT® investește activ — cu consecințe directe asupra disponibilității pieselor, a ratingurilor certificate și a valorii reziduale a navei.
Secțiunea 02 · Arhitectură comparată
32.1 L MEUI vs 27.0 L HEUI — unde diferă cu adevărat cele două motoare
Ambele sunt V12 diesel în 4 timpi, dar asemănarea se oprește repede. C32 are alezaj × cursă de 145 × 162 mm și 32.1 L (1959 cu in); 3412E are 137 × 152 mm și 27.0 L (1649 cu in) — un plus de circa 19% cilindree în favoarea C32. Diferența de cilindree e cheia întregului comparativ: la aceeași putere la arbore, C32 lucrează la presiuni medii efective și turații mai mici, ceea ce se vede direct în ratingurile de duty cycle și în consum.
La injecție, cele două motoare aparțin unor școli diferite. 3412E folosește HEUI (Hydraulically actuated Electronically controlled Unit Injector): injectorul e acționat de ulei de motor sub presiune, livrat de o pompă hidraulică dedicată de înaltă presiune, iar ECM comandă momentul și durata injecției. C32 ACERT folosește MEUI (Mechanically actuated Electronically controlled Unit Injector): injectorul-pompă e acționat direct de axa cu came, electronica controlând doar deschiderea. Practic, HEUI depinde de starea circuitului de ulei (presiune de acționare, aerare, vâscozitate), în timp ce MEUI depinde de geometria mecanică a distribuției — două seturi complet diferite de piese, de scule și de moduri de defect.
La răcire, C32 vine standard cu SCAC (Separate Circuit Aftercooler — aftercooler pe circuit separat de apă) pe ratingurile A-C și cu SWAC (aftercooler pe apă de mare) pe ratingurile D-E, cu opțiune de răcire prin schimbător de căldură sau prin chilă și colector de evacuare + turbo răcite cu apă. 3412E e livrat twin-turbo cu aftercooler. Indiferent de motor, circuitul de răcire cu apă de mare rămâne subsistemul cu cea mai mare rată de intervenții neplanificate pe workboat și se auditează separat la orice decizie de rebuild sau repower.
La electronică, C32 ACERT rulează pe ECM generația A4 — un conector de 70 de pini plus unul de 120 de pini, 190 de intrări/ieșiri în total — cu diagnoză electronică și jurnal de defecte integrate, iar C32B trece pe ADEM 6. ECM-ul 3412E a fost nou la lansarea din 1999, cu software rescris integral față de 3412C; generația exactă ADEM a modulului 3412E marine se confirmă în Cat SIS.
| Specificație | 3412E | C32 ACERT |
|---|---|---|
| Configurație | V12 · 4 timpi · diesel | V12 · 4 timpi · diesel |
| Cilindree | 27.0 L (1649 cu in) | 32.1 L (1959 cu in) |
| Alezaj × cursă | 137 × 152 mm | 145 × 162 mm |
| Aspirație | Twin turbo + aftercooler | Twin turbo + aftercooler · SCAC (A-C) / SWAC (D-E) |
| Injecție | HEUI — acționare hidraulică | MEUI — acționare mecanică, comandă electronică |
| Electronică | ECM 1999, software rescris (generație: de confirmat în Cat SIS) | ECM A4 · 190 pini · diagnoză + jurnal defecte |
| Turație nominală marine | 2.100-2.300 rpm (după rating) | 1.600-2.300 rpm, după rating (WOSR) |
| Masă uscată | 2.533-2.833 kg | 3.155 kg (chilă) / 3.245 kg (schimbător) |
| Lungime totală | 1.890 mm | 2.284 mm |
| Emisii (ratinguri actuale) | IMO (Tier I) · sub cerințele IMO II-III actuale | IMO II · până la EPA Tier 4 / IMO III pe anumite ratinguri |
Schematic tehnic · Arhitectură comparată
3412E 27.0 L HEUI vs C32 ACERT 32.1 L MEUI — V12, injecție diferită
3412E
1999 · ultimul 3412 · HEUI
- Cilindree
- 27.0 L
- Alezaj × cursă
- 137 × 152 mm
- Gamă marine
- 530-1.400 bhp
- Rating maxim
- 1.044 bkW @ 2.300 rpm (E)
- Injecție
- HEUI hidraulic
- Masă uscată
- 2.533-2.833 kg
Flotă uriașă în serviciu · suport prin Cat® Reman
C32 ACERT
standardul actual workboat
- Cilindree
- 32.1 L
- Alezaj × cursă
- 145 × 162 mm
- Gamă comercială
- 492-1.193 bkW (A-E)
- Rating B heavy duty
- 895 bkW @ 1.800-2.000 rpm
- Injecție
- MEUI · ECM A4
- Masă uscată
- 3.155-3.245 kg
Aceeași putere ca 3412E, dar în rating continuu, nu de vârf
C32B
2020 · ADEM 6
- Cilindree
- 32.1 L
- Putere
- 2.000 bhp (2.025 mhp)
- Turație
- 2.300 rpm
- Emisii
- EPA Tier 3 rec · IMO II
- Electronică
- ADEM 6
- Footprint
- în mare parte identic cu C32
Gândit pentru repower pe instalațiile C32 · vârful gamei
Secțiunea 03 · Ratinguri marine A-E
Duty cycle-ul decide motorul: ce înseamnă cu adevărat A, B, C, D și E la CAT®
CAT® nu vinde „un C32 de 1.450 cai” — vinde un C32 cu un rating care definește cât din timp poți sta la sarcina și turația nominală fără să compromiți durata de viață. Sistemul are cinci trepte, de la A (sarcină neîntreruptă) la E (înaltă performanță, utilizare ocazională). Alegerea greșită a ratingului — nu a motorului — e cauza clasică a reparațiilor capitale premature pe workboat.
| Rating | Factor de sarcină | Timp la turația nominală | Ore/an tipice | Aplicații tipice |
|---|---|---|---|---|
| A · Unrestricted Continuous | 80-100% | până la 100% | 5.000-8.000 | cargouri, remorchere de linie, traulere de fund |
| B · Heavy Duty | 40-80% | majoritar, cu cicluri de sarcină | 3.000-5.000 | crew boat-uri, feriboturi, towboat-uri, nave de aprovizionare |
| C · Maximum Continuous | 20-80% | până la 50% | 2.000-4.000 | feriboturi rapide, remorchere de port, pescuit, suport offshore |
| D · Intermittent | până la 50% | până la 16% | 1.000-3.000 | patrulare, pilotină, sarcini intermitente |
| E · High Performance | redus | până la 8% | 250-1.000 | nave rapide, yacht-uri, utilizare ocazională |
Schematic tehnic · Ratinguri marine A-E
Duty cycle-ul decide motorul: A continuu … E ocazional
Aici apare diferența practică dintre cele două motoare. Fișa de ratinguri marine a 3412E urcă până la 1.044 bkW (1.400 bhp) la 2.300 rpm, dar pe ratinguri de vârf — intermitente sau de înaltă performanță (zonele D-E): cei 895 bkW (1.200 bhp) figurează ca rating D Fast Craft, iar maximul de 1.044 bkW ca rating E; ratingurile continue coboară spre 474 bkW (635 bhp) la turații mai mici. C32, în schimb, acoperă oficial tot spectrul: rating A de 492 bkW la 1.800 rpm sau 708 bkW la 1.600 rpm, rating B de 895 bkW pe plaja WOSR 1.800-2.000 rpm, rating C de 970-1.081 bkW și ratinguri D/E până la 1.417 bkW (1.925 mhp) pe varianta high performance.
Consecința pe durata de viață e documentată în literatura de specialitate: un motor exploatat corect pe rating A/continuu poate atinge ordinul a 30.000-40.000 de ore între reparații capitale, în timp ce un rating E exploatat la limita profilului se situează în zona 5.000-8.000 de ore. Pe un workboat care rulează 3.000-5.000 de ore pe an, diferența dintre „aceiași kilowați” în rating B și în rating E înseamnă ani buni de exploatare.
Secțiunea 04 · Consum și curba elicei
Consumul confirmat: 895 bkW la 1.800 rpm pe C32 vs 895 bkW la 2.300 rpm pe 3412E
Singura comparație de consum corectă e la aceeași putere la arbore, pe cifre publicate. Spec sheet-ul C32 LEHM0091-02 dă pentru ratingul B (ref. EM0413-03) un consum la putere maximă de 58.0 gal/h (≈219.5 L/h) la 1.800 rpm, echivalent cu 205.9 g/bkW-h, și 59.3 gal/h la 2.000 rpm (210.5 g/bkW-h). Fișa 3412E dă, pentru aceeași putere de 895 bkW — dar la 2.300 rpm, pe rating D (Fast Craft) — 61.5 gal/h (232.9 L/h). Diferența de ~13 L/h la aceeași putere vine din punctul de funcționare: motorul mai mare stă mai jos pe curbă, la turație mai mică.
| Punct de funcționare | Putere | Consum | Consum specific |
|---|---|---|---|
| C32 · rating B · 1.800 rpm | 895 bkW (1.200 bhp) | 58.0 gal/h ≈ 219.5 L/h | 205.9 g/bkW-h |
| C32 · rating B · 2.000 rpm | 895 bkW (1.200 bhp) | 59.3 gal/h ≈ 224.5 L/h | 210.5 g/bkW-h |
| C32 · rating C · 2.300 rpm | 1.081 bkW (1.450 bhp) | 77.2 gal/h ≈ 292.2 L/h | 226.8 g/bkW-h |
| C32 · cerere elice · 1.800 rpm | 652 bkW (875 bhp) | 42.8 gal/h ≈ 162.0 L/h | 208.2 g/bkW-h |
| 3412E · rating D · 2.300 rpm | 895 bkW (1.200 bhp) | 61.5 gal/h ≈ 232.9 L/h | 218 g/bkW-h |
| 3412E · rating E · 2.300 rpm | 1.044 bkW (1.400 bhp) | 72.4 gal/h ≈ 273.8 L/h | 220 g/bkW-h |
Observă rândul „cerere elice”: la 1.800 rpm, elicea unei nave dimensionate pe ratingul B nu absoarbe 895 bkW, ci doar 652 bkW — restul e rezervă pentru accelerare, mare rea și carenă murdară. Asta e logica documentată în ghidul de aplicare CAT®: curba de cerere a elicei stă mereu sub curba de putere maximă a motorului, iar distanța dintre ele e marja ta de exploatare.
Legea cubică a elicei cu pas fix — de ce turația mică ieftinește ora de marș (A&I Guide · literatură navală)
P_elice ∝ n³ (puterea absorbită de elice ~ cubul turației)
EXEMPLU: la 90% din turație → 0.9³ ≈ 0.73 → ~73% din putere
la 80% din turație → 0.8³ ≈ 0.51 → ~51% din putere
DIMENSIONARE: elicea se calculează la NCR = 85-90% din MCR,
nu la puterea de catalog — altfel motorul nu-și atinge turația nominală
SUPRA-PAS (elice „grea”): motorul nu ajunge la rpm nominal → suprasarcină termică
SUB-PAS (elice „ușoară”): rpm nominal atins, dar puterea nu se consumă integral
C32 rating B: WOSR 1.800-2.000 rpm — aceeași putere pe toată plaja,
libertate la alegerea raportului de reducere și a pasului
SURSE: CAT® Marine A&I Guide · DieselShip · Marine Engineers Knowledge
Schematic tehnic · Curba elicei și consum
Plafon motor vs cerere elice (P∝n³) — rezerva și cei −13 L/h
Secțiunea 05 · Piese pentru 3412E azi
Cât mai poți susține un 3412E în 2026 — Cat® Reman, rebuild și punctele critice
Vestea bună pentru operatorii de 3412E: motorul e departe de a fi orfan. Cat® Reman are în portofoliu peste 8.000 de repere remanufacturate, dintre care sute pentru motoare marine, iar pentru 3412 oferă explicit short block (bloc echipat cu pistoane, plus arbore cotit și biele 100% noi, pentru trasabilitate) și long block (short block + chiulasă, axă cu came și roți de distribuție). Toate produsele Reman poartă garanție Caterpillar Limited Warranty de 12 luni, „same-as-new”. Diferențele de cost, garanție și criterii de acceptare între Cat® Reman și piesele noi le-am tratat separat — pe scurt: pentru un motor ieșit din producție, Reman e calea oficială de a rămâne în specificație OEM.
- Blocul și fundul motorului decid totul. Dacă blocul 3412E trece de verificarea dimensională, un long block Reman repune nava în serviciu cu costuri mult sub un repower — navele construite în anii '80-'90 operează și azi, la 25-40 de ani de serviciu.
- Sistemul HEUI e punctul sensibil la ore mari. Pompa de acționare cu debit variabil și injectoarele HEUI depind de calitatea uleiului: aerarea, diluția cu motorină și intervalele depășite scurtează direct viața sistemului de injecție.
- Electronica din 1999 nu e electronica din 2026. ECM-ul 3412E oferă diagnoză de bază; nu aștepta granularitatea de jurnal de defecte a unui A4/ADEM 6. Istoricul de mentenanță pe hârtie valorează aici cât un instrument de diagnoză.
- Emisiile pot închide discuția înaintea tehnicii. 3412E e un motor certificat IMO Tier I — sub cerințele IMO II/III actuale; la schimbarea zonei de operare sau a pavilionului, cerințele mai noi pot impune repower indiferent de starea mecanică.
Secțiunea 06 · Criterii de repower
Repower 3412E → C32: lista de verificări înainte să semnezi comanda
C32 e alegerea uzuală de repower pentru flotele care urcă de pe 3412, 3408 și alte V12-uri legacy (estimare PARTS CAT — C32B e marketat explicit pentru repower, iar gama C32 acoperă aceleași puteri) — iar C32B păstrează în mare parte footprint-ul C32, deci decizia luată azi rămâne compatibilă cu următoarea generație. Dar „alegere uzuală de repower” nu înseamnă „drop-in”: cifrele din fișele oficiale arată exact unde trebuie să te uiți.
1 · Fundație, volum, mase
C32 are 2.284 mm lungime totală față de 1.890 mm la 3412E (+394 mm) și 3.155-3.245 kg față de 2.533-2.833 kg (până la ~700 kg în plus). Se verifică: lonjeroanele fundației, accesul pentru extracție, asieta și stabilitatea după schimbarea maselor.
2 · Ratingul, nu puterea de catalog
Se pleacă de la profilul real de exploatare (ore/an, factor de sarcină), nu de la bhp-ul vechiului motor. Un 3412E de 1.200 bhp (rating D, intermitent) exploatat ca workboat se înlocuiește corect cu un C32 rating B de 895 bkW — aceeași putere, dar într-o clasă de duty cycle adecvată, cu interval de ulei de 750 h.
3 · Linia de arbori și elicea
Turația nominală scade de la 2.300 rpm la 1.800-2.000 rpm pe ratingurile B/C: raportul de reducere și pasul elicei se recalculează după legea cubică, cu dimensionare la NCR 85-90% din MCR. Reductorul existent se verifică la cuplul mai mare transmis la turație mai mică.
4 · Clasă, emisii, dosar
Orice schimbare de motor trece prin societatea de clasificare: planuri de instalare, răcire, evacuare, stingere — plus încadrarea în IMO II (sau Tier 4/IMO III, după zonă). Procedura e aceeași logică de inspecție pe care o detaliem la motoarele mari de clasă.
Documentația pentru survey-ul de clasă al motoarelor marine se pregătește înainte de demontare, nu după: societatea de clasificare va cere curbele de performanță ale noului rating (ref. EM0413-03 / EM0454-02 pentru C32 B/C), schema de răcire aleasă (schimbător sau chilă) și calculul liniei de arbori revizuit.
Întrebări frecvente
Pot monta un C32 direct pe fundația unui 3412E?
Nu fără modificări. C32 e cu 394 mm mai lung (2.284 vs 1.890 mm) și cu până la ~700 kg mai greu (3.155-3.245 kg față de 2.533-2.833 kg la 3412E). Fundația, accesul de extracție, linia de arbori și calculul de asietă se reverifică integral, iar schimbarea de motor trece obligatoriu prin societatea de clasificare. C32 e motorul standard de repower pentru V12-urile legacy, dar instalarea e un proiect de inginerie, nu un schimb de piese.
Ce rating C32 aleg pentru un workboat care rulează 3.000-5.000 de ore pe an?
Ratingul B (heavy duty) — definit de CAT® pentru factor de sarcină 40-80% și 3.000-5.000 ore/an, exact profilul de crew boat, ferry sau towboat. Pe C32, ratingul B livrează 895 bkW (1.200 bhp) pe toată plaja 1.800-2.000 rpm, cu interval de schimb de ulei de 750 de ore. Ratingul C (până la 50% din timp la turația nominală, 2.000-4.000 h/an) urcă la 1.081 bkW la 2.000-2.300 rpm, cu ulei la 500 de ore.
Mai există piese pentru 3412E sau motorul e abandonat?
3412E are în continuare suport oficial prin Cat® Reman: short block cu arbore cotit și biele 100% noi, long block cu chiulasă, axă cu came și roți de distribuție, plus sute de repere marine remanufacturate — toate cu garanție Caterpillar de 12 luni, same-as-new. Punctul sensibil la ore mari e sistemul HEUI (pompa de acționare și injectoarele), a cărui durată de viață depinde direct de disciplina schimburilor de ulei.
De ce consumă C32 mai puțin decât 3412E la aceeași putere?
Pentru că livrează aceeași putere dintr-o cilindree cu ~19% mai mare, la turație mai mică. La 895 bkW, fișa C32 (rating B) indică 58.0 gal/h la 1.800 rpm — 205.9 g/bkW-h — în timp ce fișa 3412E indică 61.5 gal/h (232.9 L/h) la 2.300 rpm, pe rating D (Fast Craft). Diferența de ~13 L/h la aceeași putere vine din punctul de funcționare mai jos pe curbă; la 3.000-5.000 de ore de marș pe an, ea devine un argument de TCO, nu un detaliu de broșură.
Documentare
Surse
- 01Cat® C32 ACERT Marine Propulsion 1200/1450 bhp — spec sheet LEHM0091-02, TMI DM5826-00 (teknoxgroup): ratingurile B/C, consum 1.800-2.300 rpm, MEUI, SCAC, dimensiuni și mase — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/C32_ACERT_1200_1450.pdf
- 02Cat® C32 ACERT Marine Propulsion 950/1300 bhp — LEHM0090-01, rating A DM9607-04 (709 bkW @ 1.600 rpm) (teknoxgroup) — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/C32_ACERT_950_1300.pdf
- 03Cat.com — pagina oficială C32 Commercial Propulsion Engines: 660-1.600 bhp / 492-1.193 bkW, 1.600-2.300 rpm, SCAC (A-C) / SWAC (D-E), WOSR, EPA Tier 3/4, IMO II/III — https://www.cat.com/en_US/products/new/power-systems/marine-power-systems/commercial-propulsion-engines/18499457.html
- 04Ziegler Cat (dealer oficial) — C32 Commercial cu lista fișelor de rating IMO II — https://www.zieglercat.com/new-equipment/marine-power-systems/commercial-propulsion-engines/c32-7/
- 05Western States Cat (dealer oficial) — C32: Twin Turbocharged, WOSR, intervalele de ulei per rating (1.000/750/500 h) — https://www.westernstatescat.com/power-systems/marine-power-systems/commercial-propulsion-engines/c32-acert-tier-3/
- 06Cat® C32 ACERT High Performance — MSS-MAR-18494387-006 (emc.cat.com): 1.925 mhp / 1.417 bkW — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=MSS-MAR-18494387-006.pdf
- 07Caterpillar Marine Engine Selection Guide (sept. 2008, teknoxgroup): definițiile ratingurilor A/B/C/D/E — factor de sarcină, procent din timp la turația nominală, ore/an, aplicații tipice — https://www.teknoxgroup.com/attachment/373/Cat_Marine_Engine_Selection_Guide.pdf
- 08Caterpillar Marine A&I Guide — Engine Performance, LEGM4729-00 (scene7): curba de cerere a elicei și corelarea motor-elice — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20160713-53120-10251
- 09Caterpillar — Diesel Engine Control Systems A&I Guide (scene7): definițiile MEUI/HEUI + ADEM A4 (70 + 120 pini) — http://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20160713-53120-03004
- 10Broșura oficială Caterpillar 3412E DITTA Marine 671-1.044 bkW — pag. 1 (goldcoastpower, scan): specificații, 1.649 cu in, 137 × 152 mm, mase — http://www.goldcoastpower.com/print_bro.cfm?name=CAT+3412+Marine+Engine+HP+671-1400+HP+Brochure+Specification-1.jpg
- 11Broșura oficială 3412E DITTA — pag. 2 (goldcoastpower, scan): E Rating DM4104-01 (1.044 bkW, 220 g/bkW-h, 273,8 L/h) și D Rating Fast Craft DM4126-00 (895 bkW, 218 g/bkW-h, 232,9 L/h) — http://www.goldcoastpower.com/print_bro.cfm?name=CAT+3412+Marine+Engine+HP+671-1400+HP+Brochure+Specification-2.jpg
- 12Angel Marine — fișa text 3412E: 27,0 L / 1.649 cu in, 137 × 152 mm, 2.533-2.833 kg, consumuri per mhp — http://www.angelmarine.com.br/CAT3412E-ESP.htm
- 13Cat® 3412E Marine Propulsion 635 bhp — spec sheet SS-000792, A-Rating DM6393-01, HEUI (Depco) — https://www.depco.com/pdfs/3412e-marine-engine-635hp-ss-000792.pdf/
- 14MarineLink — „New Cat 3412E Offers More Power” (oct. 1999): lansarea, 530-1.400 bhp, ECM nou cu software rescris, motoare de test 624 bhp @ 1.800 rpm — https://www.marinelink.com/news/offers-power-more302727
- 15Cat.com — comunicatul oficial „Caterpillar Marine Introduces the Cat C32B Marine Engine” (aug. 2020): 2.000 bhp / 2.025 mhp @ 2.300 rpm, ADEM 6, „most of the same connection points and footprint” — https://www.cat.com/en_US/news/engine-press-releases/caterpillar-marine-introduces-the-cat-c32b-marine-engine.html
- 16WorkBoat (brand partner Caterpillar Marine) — Caterpillar introduces the Cat C32B marine engine — https://www.workboat.com/brand-partners/caterpillar-marine-introduces-the-cat-c32b-marine-engine
- 17Waterways Journal (14 nov. 2025) — Cat To Feature New C32B Engine At WorkBoat Show — https://www.waterwaysjournal.net/2025/11/14/cat-to-feature-new-c32b-engine-at-workboat-show/
- 18Gregory Poole (dealer oficial) — comunicatul C32B (variantă accesibilă) — https://www.gregorypoole.com/caterpillar-marine-introduces-the-cat-c32b-marine-engine/
- 19Cat.com — Marine Product Support / Cat Reman: short/long block 3412, arbore cotit și biele 100% noi în short block, garanție same-as-new 12 luni — https://www.cat.com/en_US/by-industry/marine/marine-product-support/cat-reman.html
- 20MyMarineTracker — Diesel Marine Engine Ratings: durate orientative între reparații capitale per clasă de rating (30-40k h pe continuu → 5-8k h pe high performance) — https://mymarinetracker.com/newsroom/diesel-marine-engine-ratings/
- 21MAN Energy Solutions — Basic Principles of Ship Propulsion (PDF): legea elicei („propeller law”, puterea ~ cubul turației) și marja de motor (engine margin — operare la 85-90% din SMCR) — https://www.man-es.com/docs/default-source/document-sync/basic-principles-of-ship-propulsion-eng.pdf
Cotație în maximum 4 ore
Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău
Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.
Cere ofertă pe S/N