Sari la conținut
CAT® pieseFurnizor B2B independent · piese CAT® · România
PARTS CAT
Comparații motoarePublicat 16 septembrie 2025

Caterpillar® (CAT®) C13 vs C15 ACERT — alegerea corectă pentru camioane mining

C13 12.5 L vs C15 15.2 L: 287-388 vs 328-444 bkW, cuplu 2.215 vs 2.717 N·m, camioane 730/735/740/770, payload 28-39.5 t și criterii de alegere în carieră.

Timp de citire
13 min citit
Lungime
2.759 cuvinte
Structură
6 secțiuni + FAQ
PCPARTS CAT · Departament TehnicPublicat 16 septembrie 2025

Două motoare in-line 6 din aceeași generație ACERT™, două filozofii de dimensionare a flotei. În 13 minute afli de ce CAT® a montat C13 pe articulatul de 28 t și C15 pe tot ce transportă între 32.7 și 39.5 t, citești ratingurile industriale reale din spec sheet-urile oficiale — nu din folclorul de șantier — și pleci cu o grilă de alegere aplicabilă direct în cariera ta. Iar dacă te întrebi de unde vine reputația lui C15, povestea începe cu legendarul 3406E, din care C15 descinde direct.

Secțiunea 01 · Arhitectură comparată

12.5 L vs 15.2 L — aceeași școală de proiectare, altă scară

Pe hârtie, cele două motoare sunt decalate cu o jumătate de clasă: C13 are alezaj × cursă de 130 × 157 mm și 12.5 L (762.8 in³), în timp ce C15 urcă la 137.2 × 171.4 mm și 15.2 L (927.56 in³). Restul fișei tehnice sună aproape identic: ambele sunt diesel in-line 6 în 4 timpi, cu injecție directă, turbo cu intercooler aer-aer (ATAAC), injectoare MEUI — acționate mecanic de camă, comandate electronic — și ECM ADEM™ A4. Amândouă respectă U.S. EPA Tier 3 / EU Stage IIIA (echivalent), generație de emisii bine reprezentată în parcul de utilaje second-hand din România.

Diferențele încep la raportul de compresie — 17.3:1 la C13, 18.0:1 la C15 — și devin evidente la masă: 908-939 kg net uscat (după echipare) față de 1.469 kg. Cele aproximativ 530 kg în plus ale lui C15 nu sunt fontă moartă: bloc mai masiv, arbore cotit mai lung, suprafețe de lagăr dimensionate pentru un cuplu cu aproape un sfert mai mare. Este exact rezerva structurală pe care o simți după 12.000 de ore, când un motor intră în overhaul, iar celălalt mai duce.

C13 ACERT vs C15 ACERT — fișa tehnică industrială comparată · spec sheet 16287060 (curba DM7687-05), MSS-IND-18396581-008 și LEHH0539-01
SpecificațieC13 ACERTC15 ACERT
ConfigurațieI-6 · 4 timpi · injecție directăI-6 · 4 timpi · injecție directă
Alezaj × cursă130 × 157 mm137.2 × 171.4 mm
Cilindree12.5 L (762.8 in³)15.2 L (927.56 in³)
Raport compresie17.3:118.0:1
AspirațieTurbo + intercooler aer-aer (ATAAC)Turbo + intercooler aer-aer (ATAAC)
Injecție · ECMMEUI · ADEM A4MEUI · ADEM A4
Ratinguri industriale287-388 bkW (385-520 CP) @ 1.800-2.100 rpm328-444 bkW (440-595 CP) @ 1.800-2.100 rpm
Cuplu maxim @ 1.400 rpm2.011 N·m (rating 328 bkW) · 2.215 N·m (rating 388 bkW)2.012-2.717 N·m (ratinguri A-E)
Masă netă uscată908-939 kg (după echipare)1.469 kg
Filtrare combustibilsecundar + terțiar, 2 microniprimar cu separator de apă + secundar + terțiar, 2 microni
Pornire la rece (de fabrică)până la −20 °C
Spec sheet (ref.)16287060 · DM7687-05LEHH0539-01
C13 ACERT vs C15 ACERT — fișa tehnică industrială comparată · spec sheet 16287060 (curba DM7687-05), MSS-IND-18396581-008 și LEHH0539-01

Schematic tehnic · Arhitectură comparată

C13 12.5 L vs C15 15.2 L — aceeași școală MEUI + ADEM A4, altă scară

Comparativ Cat C13 ACERT vs C15 ACERTDouă motoare in-line 6 în line-art tehnic, în paralel: C13 de 12.5 L și C15 de 15.2 L. Ambele cu injecție MEUI și ECM ADEM A4; diferențele de cilindree, cursă, cuplu și masă sunt evidențiate în galben.ACEEAȘI ȘCOALĂ MEUI + ADEM A4 · C15 = BIG BORE, REZERVĂ STRUCTURALĂC13 ACERT12.5 L · 730 (28 t)VALVE COVER · 4V/CILMEUIADEM A4Cilindree12.5 LAlezaj × cursă130 × 157 mmRaport compresie17.3:1Cuplu maxim @ 1.4002.215 N·mPutere industrială287–388 bkWMasă netă uscată908–939 kgPutere specifică26.2 kW/LC15 ACERT15.2 L · 735 / 740 / 770VALVE COVER · 4V/CILMEUIADEM A4Cilindree15.2 LAlezaj × cursă137.2 × 171.4 mmRaport compresie18.0:1Cuplu maxim @ 1.4002.717 N·mPutere industrială328–444 bkWMasă netă uscată1.469 kg (+530 kg)Putere specifică21.6 kW/L
C13 12.5 L vs C15 15.2 L — aceeași școală MEUI + ADEM A4, altă scară

Aritmetica puterii specifice spune esențialul: la același rating de 328 bkW, C13 stoarce 26.2 kW pe litru, în timp ce C15 lucrează relaxat la 21.6 kW pe litru. Aceeași putere, presiuni medii efective mai mici, temperaturi de ardere mai blânde — diferența nu se vede pe fișa de cântar, dar se vede în uzura segmenților și a lagărelor în a doua jumătate a vieții motorului.

C13 ACERT

12.5 L · 287-388 bkW

Cuplu maxim
2.215 N·m @ 1.400 rpm
Masă netă uscată
908-939 kg
Putere specifică
26.2 kW/L @ 328 bkW
Camion articulat
730 — 28 t · 17.5 m³

Compact și eficient pentru clasa de 28 t — cu condiția să nu-l ții permanent la limită.

C15 ACERT

15.2 L · 328-444 bkW

Cuplu maxim
2.717 N·m @ 1.400 rpm
Masă netă uscată
1.469 kg
Putere specifică
21.6 kW/L @ 328 bkW
Camioane
735 / 740 / 740B / 770 — 32.7-39.5 t

Alegerea implicită între 32 și 40 t: rezervă de cuplu și marjă termică pentru rampe lungi.

C18 ACERT

granița de sus a comparației

Putere brută (772G)
446 kW / 598 CP
Putere netă (772G)
415 kW / 557 CP
Camion rigid
772G — 47.2 t țintă
Rol în gamă
preia tot ce trece de 45 t

Dincolo de 45 t, comparația C13/C15 se închide singură — e teritoriul lui C18.

Secțiunea 02 · Ratinguri industriale

IND-A … IND-E — ce putere cumperi de fapt

O capcană clasică a fișelor tehnice: „520 CP” de pe C13 și „595 CP” de pe C15 nu sunt puteri de lucru, ci ratinguri IND-E — vârfuri admise maximum 5% din ciclu, pentru porniri grele și suprasarcini scurte. CAT® definește cinci clase de serviciu industrial: IND-A (continuu, sarcină plină fără limită de timp), IND-B (max 80% din timp la sarcină plină), IND-C (intermitent, max 50%), IND-D (max 10%) și IND-E (max 5%). Curba publicată a lui C13 la 328 bkW este una IND-C; spec sheet-ul LEHH0539-01 al lui C15 aliniază cinci ratinguri, de la A la E, pe aceeași grilă de serviciu.

  • Rating A — 328 bkW (440 CP) @ 2.100 rpm · cuplu maxim 2.012 N·m @ 1.400 rpm
  • Rating B — 354 bkW (475 CP) @ 2.100 rpm · cuplu maxim 2.169 N·m @ 1.400 rpm
  • Rating C — 403 bkW (540 CP) @ 2.100 rpm · cuplu maxim 2.466 N·m @ 1.400 rpm
  • Rating D — 433 bkW (580 CP) @ 2.100 rpm · cuplu maxim 2.648 N·m @ 1.400 rpm
  • Rating E — 444 bkW (595 CP) @ 2.100 rpm · cuplu maxim 2.717 N·m @ 1.400 rpm

Aici stă argumentul tehnic decisiv al lui C15 pe camioane: ce oferă C13 doar intermitent, C15 oferă din ratingul de bază. Cei 328 bkW cu care deschide grila C15 stau în capătul „continuu” al clasificării, în timp ce pe C13 aceiași 328 bkW sunt documentați pe o curbă intermitentă IND-C, cu sarcină plină limitată la jumătate din timp. Pe un ciclu de carieră cu rampă încărcată lungă, diferența dintre „poate susține” și „poate atinge” devine diferența dintre un motor care îmbătrânește frumos și unul care trăiește în zona roșie.

Secțiunea 03 · Maparea motor-camion

Ce camion CAT® folosește ce motor — verificat per specalog

Mai jos este harta reală a generației ACERT, așa cum apare în specalogurile oficiale — nu cum circulă prin anunțurile de vânzare. Două erori revin obsesiv în piață: „725 are C13” (fals — are C11 ACERT de 230 kW, iar generațiile recente au trecut pe C9.3) și „772 are C15” (fals — rigidul din clasa de 45 t în sus a fost întotdeauna teritoriul lui C18).

Camioane CAT® articulate și rigide, generația ACERT — motor, putere brută, payload nominal, benă · valori din specalogurile oficiale CAT®
CamionTipMotorPutere brută (SAE J1995)Payload nominalBenă (SAE 2:1)
725articulatC11 ACERT230 kW (309 CP)23.6 t14.3 m³
730articulatC13 ACERT280 kW (375 CP)28.0 t17.5 m³
735articulatC15 ACERT324 kW (435 CP)32.7 t19.7 m³
740articulatC15 ACERT350 kW (469 CP)39.5 t24.0 m³
740BarticulatC15 ACERT361 kW (484 CP)39.5 t24.0 m³
770rigidC15 ACERT381 kW (511 CP)36.3 t25.1 m³
772GrigidC18 ACERT446 kW (598 CP)47.2 t (țintă)
Camioane CAT® articulate și rigide, generația ACERT — motor, putere brută, payload nominal, benă · valori din specalogurile oficiale CAT®

Schematic tehnic · Maparea camion → motor

Payload 23.6 → 47.2 t · C11 / C13 / C15 / C18 (generația ACERT)

Maparea camion → motor, generația ACERT CATAxă de payload de la 23.6 la 47.2 tone, cu cele șapte camioane CAT poziționate peste benzi colorate per familie de motor. Payload-ul decide motorul: C11 sub 24 t, C13 la 28 t, C15 între 32.7 și 39.5 t, C18 peste 45 t. La seria C, 735C trece pe C13.PAYLOAD-UL DECIDE MOTORUL · 735C = C15, DAR NOUL 735 = C13 (VERIFICĂ S/N)C11C13C15 · zona principalăC1824283236404448payload nominal (t)72523.6 t · C11 · 230 kW73028 t · C13 · 280 kW73532.7 t · C15 · 324 kW770RIGID36.3 t · C15 · 381 kW74039,5 t · C15 · 350 kW740B39.5 t · C15 · 361 kW772GRIGID47.2 t·C18·446 kWNoul 735 (post-serie-C)→ C13 ACERT · 324 kW (434 CP)735C a rămas C15 · 337 kW725 NU are C13 (are C11) · 772 NU are C15 (are C18) — extremele induc cele mai dese erori de comandă.
Payload 23.6 → 47.2 t · C11 / C13 / C15 / C18 (generația ACERT)

Pe segmentul rigid, 770 (clasă nominală 36.3 t, benă 25.1 m³, greutate operațională brută țintă 71.214 kg) folosește C15 ACERT la 381 kW brut / 355 kW net — cel mai „mining” dintre ratingurile de camion ale acestui motor. Fratele mai mare 772G sare însă direct la C18: 446 kW brut, payload țintă 47.2 t, greutate operațională brută țintă 82.100 kg. CAT® nu a forțat niciodată C15 peste clasa de 40 t — un indiciu prețios despre unde se termină, în viziunea producătorului, zona de confort a acestui motor.

Secțiunea 04 · Consum specific

BSFC, debit orar și costul real pe tonă transportată

Singurele cifre publice de consum vin din curba industrială IND-C a lui C13 la 328 bkW: 219.6 g/kWh la 2.100 rpm cu sarcină plină — echivalentul a 85.9 L/h — și 206.5 g/kWh la 1.400 rpm, turația de cuplu maxim — cel mai bun consum specific din plaja de lucru 1.400–2.100 rpm — unde debitul scade la 72.6 L/h. Curba spune esențialul despre cum trebuie exploatat un camion: zona eficientă este jos, la turația de cuplu, nu sus, la turația de putere.

Din BSFC în litri pe oră — formula și verificarea pe curba oficială C13

Debit [L/h] = Putere [kW] × BSFC [g/kWh] ÷ 838.9 [g/L]

C13 @ 2.100 rpm: 328 kW × 219.6 ÷ 838.9 ≈ 85.9 L/h

C13 @ 1.400 rpm: 295 kW × 206.5 ÷ 838.9 ≈ 72.6 L/h

838.9 g/L = densitatea de referință a motorinei (condiții SAE J1995)

Schematic tehnic · Consum specific

Curba BSFC C13 — zona eficientă e jos, la turația de cuplu

Curba BSFC Cat C13 ACERT — zona eficientăGrafic de consum specific BSFC în funcție de turație pentru C13 ACERT, pe fundal închis. Consumul minim, 206.5 g/kWh, e la 1400 rpm (turația de cuplu, 72.6 L/h) și crește la 219.6 g/kWh la 2100 rpm (turația de putere, 85.9 L/h). Zona eficientă, evidențiată verde, e jos, la cuplu.CONSUM SPECIFIC C13 · CURBA OFICIALĂ DM7687-05Exploatează jos, la cuplu — nu sus, la putere.ZONĂ EFICIENTĂ205210215220BSFC (g/kWh)14001600180020002100turație (rpm)TURAȚIA DE CUPLU · cel mai eficient206.5 g/kWh @ 1.400 rpmdebit ≈ 72.6 L/hturația de putere219.6 g/kWh @ 2.100 rpmdebit ≈ 85.9 L/hC15 ACERT — debite per aranjamentnepublicate public (SIS) · —
Curba BSFC C13 — zona eficientă e jos, la turația de cuplu

Pentru C15, spec sheet-ul public LEHH0539-01 nu publică debitele orare per rating — curbele complete de consum se citesc per aranjament, din SIS: . Mecanica deciziei rămâne însă aceeași: un C15 care duce 39.5 t la 60-70% din sarcină lucrează în vecinătatea BSFC-ului minim, în timp ce un C13 obligat să țină 28 t pe aceeași rampă urcă spre sarcină plină, unde consumul specific crește și marja termică dispare.

Comparația corectă nu se face niciodată în litri pe oră, ci în cost pe tonă (sau pe metru cub) transportată: un motor mai mare, care mută cu peste 40% mai multă sarcină pe ciclu (39.5 t față de 28 t), poate câștiga detașat la final de lună chiar dacă arde mai mulți litri pe oră. Metodologia completă — combustibil, mentenanță, piese, disponibilitate — este detaliată în analiza noastră de TCO pe 10.000 de ore.

Secțiunea 05 · Durabilitate și overhaul

Intervale de rebuild — ce spune practica off-highway

În aplicații off-highway, practica documentată a industriei plasează overhaul-ul recomandat de producători la 12.000-15.000 de ore, cu posibilitatea de extindere spre 20.000-25.000 de ore atunci când programul de analiză a uleiului (la CAT®: S·O·S) confirmă starea internă a motorului [Reliabilityweb]. CAT® nu definește însă un prag unic: momentul overhaul-ului se stabilește în Cat® OMM în funcție de combustibilul consumat cumulat, orele de funcționare și severitatea aplicației — pragurile exacte pentru un C13 din 730 sau un C15 din 740/770 se citesc per S/N: .

La sarcină de lucru egală, fizica favorizează motorul mare: aceiași kilowați ceruți unui C15 înseamnă presiuni de ardere mai mici per cilindru, segmenți care lucrează mai departe de limita termică și un turbo care suflă mai relaxat. În sens invers, un C13 exploatat sistematic în treimea superioară a curbei — rampe lungi, benă plină, pedală la podea — consumă din rezerva de viață a fiecărei componente fierbinți. Nu este un defect al lui C13; este consecința dimensionării la limită.

Semnele că te apropii de overhaul, indiferent de motor:

  • Blow-by în creștere măsurabilă (presiune în carter) și ulei împins pe respirația motorului.
  • Consum de ulei care crește progresiv de la o schimbare la alta, pe același profil de lucru.
  • Metale de uzură (Fe, Cu, Pb) peste trend în rapoartele S·O·S — trendul contează, nu doar pragul.
  • Presiune de supraalimentare scăzută și răspuns mai leneș la accelerare sub sarcină.
  • Consum specific în creștere: aceleași curse, același traseu, mai mulți litri pe ciclu.

Secțiunea 06 · Criterii de alegere

Grila de decizie pentru cariere din România

Întrebarea corectă nu este „care motor e mai bun?”, ci „ce camion se potrivește fluxului meu?” — motorul vine la pachet cu clasa de payload. Trei scenarii acoperă majoritatea carierelor și balastierelor din România:

SCENARIUL 1

Balastieră / agregate, cicluri scurte

Drum amenajat, rampă scurtă, 25-28 t per ciclu: 730 cu C13 este dimensionarea naturală — capital mai mic imobilizat, consum orar mai mic, iar motorul nu are de ce să stea la limită.

SCENARIUL 2

Carieră de piatră, rampe medii-lungi

32-40 t per ciclu, pantă susținută, benă grea: 735 / 740 cu C15 — rezerva de cuplu (până la 2.717 N·m) ține viteza pe rampă și scoate motorul din zona roșie.

SCENARIUL 3

Mining de contract, trasee fixe

Trasee stabile, volume mari, disponibilitate critică: 770 cu C15 la 355 kW net; de la 45 t în sus per ciclu, discuția se mută la 772 cu C18.

  • Calculează payload-ul mediu real per ciclu (cântar, nu estimare) — dacă depășești constant 28 t, C13/730 iese din discuție.
  • Măsoară rampa: pantă × distanță × stare drum. Rampele lungi încărcate sunt argumentul nr. 1 pentru C15.
  • Cere S/N-ul motorului înainte de orice comandă de piese — maparea model-motor s-a schimbat între generații (735C păstrează C15; noul 735 fără „C” a trecut pe C13).
  • Planifică overhaul-ul din ziua achiziției: 12.000-15.000 ore ca ipoteză de lucru, ajustată prin S·O·S.
  • Compară cost pe tonă transportată, nu litri pe oră — altfel C15 va pierde mereu pe hârtie și va câștiga mereu în contabilitate.

Întrebări frecvente

Ce camioane CAT® folosesc motorul C13 și care folosesc C15?

În generația ACERT, articulatul 730 (28 t) folosește C13 la 280 kW brut, iar 735 (32.7 t), 740 (39.5 t), 740B (39.5 t) și rigidul 770 (36.3 t) folosesc C15, cu ratinguri între 324 și 381 kW brut. Atenție la extreme: 725 are C11, iar 772 are C18 — nu C15. Atenție și la generații: la seria C, 735C a păstrat C15 ACERT (337 kW); abia redesign-ul ulterior, noul 735 fără „C”, a coborât pe C13 (324 kW) — de aceea verificarea S/N-ului motorului rămâne obligatorie.

Pot înlocui un C13 cu un C15 pe același camion?

Nu ca operație de rutină. Diferența de peste o jumătate de tonă la masa motorului (908-939 kg față de 1.469 kg), dimensiunile de montaj, răcirea și calibrările transmisiei fac dintr-un asemenea swap un proiect de reinginerie, nu o reparație. Practica corectă este să rămâi pe arhitectura OEM documentată pentru S/N-ul utilajului și să alegi corect clasa camionului încă de la achiziție.

Care este diferența reală de cuplu între C13 și C15 ACERT?

Pe curbele industriale oficiale, C13 atinge 2.011 N·m la 1.400 rpm pe ratingul de 328 bkW și 2.215 N·m pe ratingul maxim de 388 bkW. C15 acoperă 2.012-2.717 N·m la aceeași turație, pe ratingurile A-E (328-444 bkW). În vârf de gamă, avantajul C15 este de aproximativ 23% — exact rezerva care menține viteza pe rampa încărcată.

La câte ore se face overhaul-ul unui C13 sau C15 în carieră?

Practica documentată off-highway indică 12.000-15.000 de ore ca interval recomandat de producători, extensibil la 20.000-25.000 de ore cu un program riguros de analiză a uleiului. CAT® stabilește momentul exact în OMM în funcție de combustibilul consumat cumulat și de severitatea aplicației, per serie de motor — cifrele ferme pentru utilajul tău se confirmă în SIS, după S/N.

Documentare

Surse

  1. 01Cat® C13 ACERT Industrial Engine Spec Sheet 328 bkW — ref. 16287060, curba IND-C DM7687-05 (scene7): alezaj 130 × cursă 157, 12,5 L, 17,3:1, BSFC 219,6/206,5 g/kWh, 85,9/72,6 L/h, 939 kg — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C13_ACERT_328bkW
  2. 02Cat® C13 ACERT Industrial Diesel Engine — MSS-IND-18396581-008 + TSS-DM7689-04 (emc.cat.com): plaja 287-388 bkW, rating IND-E 388 bkW/520 bhp, 2.215 N·m @ 1.400, 908,4 kg, pornire la rece −20°C — https://emc.cat.com/pubdirect.ashx?media_string_id=SS-9047180-18396581-024.pdf
  3. 03Cat® C15 ACERT Industrial Engine Spec Sheet — LEHH0539-01 (scene7): ratingurile A-E 328-444 bkW cu cuplurile 2.012-2.717 N·m @ 1.400, definițiile IND-A…IND-E, 1.469 kg, filtrare 2 microni, condițiile SAE J1995 (99 kPa/25°C, 42.780 kJ/kg, 838,9 g/L) — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/LEHH0539-01
  4. 04Specalog Cat® 725 Articulated Truck — AEHQ5646 (scene7): C11 ACERT 230 kW, 23,6 t, 14,3 m³ — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C307085
  5. 05Specalog Cat® 725C2 (Tier 4 Final, teknoxgroup): Cat C9.3 ACERT — dovada „725 recent = C9.3” — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/725C2_ENG.pdf
  6. 06Specalog Cat® 730 Articulated Truck — AEHQ8131 (teknoxgroup): C13 ACERT 280 kW brut / 274 kW net, 28 t, 17,5 m³ — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/730_LRC_English_tier_2_3.pdf
  7. 07Specalog Cat® 735 Articulated Truck — AEHQ6049 (scene7): C15 ACERT 324 kW, 32,7 t, 19,7 m³ — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C514425
  8. 08Specalog Cat® 740 Articulated Truck — AEHQ6031-01 (scene7): C15 ACERT 350 kW, payload 39,5 t, benă 24 m³ — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C503025
  9. 09Specalog Cat® 740B Articulated Truck — AEHQ6129-01 (scene7): C15 ACERT 361 kW, 39,5 t, 24 m³ — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C780993
  10. 10Specalog Cat® 770 Off-Highway Truck — AEHQ5723 (scene7): C15 ACERT 381/355 kW, clasă nominală 36,3 t, 25,1 m³, greutate operațională brută țintă 71.214 kg — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C360588
  11. 11Specalog Cat® 772 Off-Highway Truck — AEHQ5724-01 (scene7): C18 ACERT, clasa 45 t — dovada „772 = C18” — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C227040
  12. 12Specalog Cat® 772G Off-Highway Truck — AEHQ6362-01 (scene7): C18 ACERT 446/415 kW, payload țintă 47,2 t, greutate brută țintă 82.100 kg — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C733455
  13. 13Specalog Cat® 735C Articulated Truck — AEHQ7409 (scene7, 06-2015): C15 ACERT Tier 4F 337/329 kW, 32,7 t — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C10407709
  14. 14Specalog noul Cat® 735 (fără sufix C) — AEHQ8134 (teknoxgroup, 07-2018): C13 ACERT Tier 4F 324 kW/434 CP, 32 t — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/735_HRC_English_AEHQ8134-00.pdf
  15. 15Reliabilityweb — 50,000 Hour Off-Highway Diesel Engine Rebuilds: They Are Possible! (practica overhaul off-highway, extensia prin analiză de ulei) — https://reliabilityweb.com/articles/entry/50000_hour_off_highway_diesel_engine_rebuilds

Cotație în maximum 4 ore

Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău

Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.

Cere ofertă pe S/N