Sari la conținut
CAT® pieseFurnizor B2B independent · piese CAT® · România
PARTS CAT
TCO · ROI · PiesePublicat 11 iunie 2026

TCO flotă Caterpillar® (CAT®) la 10.000 ore — costul real al unei flote de excavatoare

Analiză TCO completă pentru o flotă Caterpillar®: achiziție, combustibil, mentenanță CVA, piese, downtime, valoare reziduală. De ce 100% original CAT® bate mix-ul aftermarket pe flote cu tarif mare.

Timp de citire
15 min citit
Lungime
1.397 cuvinte
Structură
6 secțiuni + FAQ
Revizuit
Revizuit 11 august 2026
PCPARTS CAT · Departament TehnicPublicat 11 iunie 2026 · Revizuit 11 august 2026

Cât costă cu adevărat o flotă CAT® pe durata ei de viață? Nu prețul de achiziție — ci TCO-ul (Total Cost of Ownership): combustibil, mentenanță, piese majore, downtime și valoare reziduală, cumulate pe 10.000 de ore. Pe un scenariu de calcul realist (5× CAT® 323F + 2× CAT® D6T XL, achiziție de 2,275M€), cifrele dezvăluie o concluzie surprinzătoare: pe o flotă cu tarif de facturare mare, 100% piese originale CAT® costă mai puțin în total decât un mix cu aftermarket. Iată de ce.

Secțiunea 01

Structura TCO pe flota analizată

Flota studiu: 5× CAT® 323F (excavatoare 20-30t, motor C7.1 ACERT) + 2× CAT® D6T XL (buldozere, motor C9.3 ACERT). Achiziție 2020, 10.000h cumulate per utilaj pe ~3,5–5 ani de operare. Toate cifrele de mai jos — consumuri, tarife, prețuri de piese, procente — sunt calcule și estimări PARTS CAT pe acest scenariu, nu date publicate de Caterpillar.

Secțiunea 02

Combustibil — cea mai mare componentă

~1,56M€ pe combustibil pe 70.000h flotă

Combustibilul e cea mai mare componentă variabilă din TCO. Pe 10.000h per utilaj × 7 utilaje = 70.000h flotă:

Scenariu de calcul — consumuri medii asumate, motorină la ~1,04€/L (ipotezele scenariului)
UtilajConsum mediuOre (10k)LitriCost (€)
5× CAT® 323F22 L/h50.000h1.100.000 L~1.144.000
2× CAT® D6T XL20 L/h20.000h400.000 L~416.000
TOTAL FLOTĂ70.000h1.500.000 L~1.560.000
Scenariu de calcul — consumuri medii asumate, motorină la ~1,04€/L (ipotezele scenariului)

Optimizări reale aplicate:

  • ECO Mode permanent pe 323F: în scenariu, consumul scade de la 24 la 22 L/h (~−8%); separat, Cat® comunică pentru 323F „până la 10% mai puțin combustibil” față de seria anterioară
  • Reducere idle prin training operatori: de la 22% la 19% timp idle (~−14% — ipoteză de scenariu)
  • Telematics + Cat® ET: raportare consum în timp real — operatorii cu consum mare trecuți la training

Secțiunea 03

Mentenanță · cu vs fără Cat® CVA

Cat® Customer Value Agreement — cost predictibil vs cost variabil

Cat® CVA (Customer Value Agreement) e un contract multianual prin care mentenanța preventivă OEM se face la un cost predictibil convenit cu dealerul (facturat de regulă lunar sau pe oră, în funcție de plan), prin dealerul oficial CAT® — în România, Bergerat Monnoyeur. Tariful orientativ folosit în scenariu (estimare PARTS CAT): ~7,5€/h pentru excavatoare 20-30t, ~9,2€/h pentru buldozere D6T.

Mentenanță 10.000hCU Cat® CVAFĂRĂ CVA (piesă cu piesă)Diferență
5× 323F (50.000h)375.000€460.000€−85.000€
2× D6T (20.000h)184.000€236.000€−52.000€
TOTAL FLOTĂ559.000€696.000€−137.000€
Tabel derulabil orizontal

Cat® CVA include: toate filtrele și fluidele OEM la intervale OMM, manoperă dealer pe nivelurile de CVA care o includ, analiză S·O·S la intervalele prevăzute în plan, diagnostic Cat® ET cu raport după fiecare intervenție, platformă telematică, răspuns urgență.

Cat® CVA NU include: piesele majore (injectoare, turbo, pompă HP, tren de rulare) — rămân la responsabilitatea clientului.

Secțiunea 04

Piese majore · 100% OEM vs mix optim

Strategie mixtă 60/40 — pare economie, dar atenție la riscul ascuns

Piesele majore (componente cu cost mare) pe 10.000h — intervale tipice observate, estimare PARTS CAT (Cat® nu publică durate de viață per componentă): seturi injectoare (la ~8.000h), turbo recondiționat (~10.000h), tren de rulare complet (~6.500h), pompă HP (~12.000h).

Componentă100% Cat® OEMMix 60% OEM + 40% aftermarketΔ
Filtre + fluide (CVA acoperă)559.000€559.000€0
Seturi injectoare (7)33.880€25.140€ (Reman + autorizat)−8.740€
Turbo recond. (7)16.940€ (Cat® Reman)12.880€ (recond. terț)−4.060€
Tren de rulare (7)157.500€128.600€ (sprocket OEM + terț)−28.900€
Pompă HP (4)10.500€ (Cat® Reman)8.300€ (autorizat)−2.200€
Pins + bushings + seal kits28.400€22.700€−5.700€
SUBTOTAL247.220€197.620€−49.600€
Tabel derulabil orizontal

Riscul ascuns care răstoarnă calculul

Mixul 60/40 reduce costul direct cu 49.600€, dar crește downtime-ul cu ~1 punct procentual (de la ~4,8% la ~5,8% — ipoteză de scenariu). Costul downtime-ului suplimentar:

Costul downtime-ului suplimentar

70.000h × 1% downtime extra × 220€/h venit pierdut = +154.000€

Adunând: economie piese 49.600€ − downtime suplimentar 154.000€

= net −104.400€. NEGATIV.

Concluzia surprinzătoare: pe o flotă cu tarif de 220€/h, 100% original CAT® e mai ieftin în total. Mixul aftermarket NU e rentabil aici. (Pentru flote mici, cu tarife sub ~70€/h, calculul se poate inversa — vezi FAQ.)

Secțiunea 05

Downtime · planificat vs neplanificat

Downtime-ul — costul cel mai controlabil din TCO

Disponibilitatea utilajului se calculează standard: Disp. = (Ore planificate − Ore PM − Ore reparație) / Ore planificate.

Categorie downtimeOre% din 70.000hCost (€)
PM planificat (500/1000/2000h)1.890h2,7%415.800€
Rebuild major planificat (12.000h)420h0,6%92.400€
Reparații neplanificate (avarii)770h1,1%169.400€
Așteptare piese (import direct, greșeli)280h0,4%61.600€
TOTAL DOWNTIME 5 ANI3.360h4,8%739.200€
Tabel derulabil orizontal

Downtime-ul reprezintă ~16% din TCO pe această flotă — și, spre deosebire de achiziție sau combustibil, e componenta pe care o poți reduce cel mai direct. Reducerea cu 1 punct procentual (4,8% → 3,8%) economisește ~154.000€. Măsurile cele mai eficiente:

  • Stoc local elimină cele 280h de așteptare a pieselor din import → economie 61.600€
  • S·O·S la interval respectat detectează precoce o parte importantă din avariile majore (în scenariu: ~38%, estimare PARTS CAT) → economie ~64.000€
  • Monitoring telematic previne avarii electronice prin alerte timpurii (în scenariu: ~22%, estimare PARTS CAT) → economie ~37.000€

Secțiunea 06

Valoare reziduală + TCO final

CAT® reține valoare bună la revânzare

În scenariul nostru (estimare PARTS CAT pe piața second-hand — Cat® nu publică retenții oficiale la 10.000h), un utilaj CAT® cu istoric Cat® ET complet păstrează ~32% din valoarea de achiziție. Comparativ:

  • CAT® (cu CVA + istoric): ~32%
  • CAT® (fără CVA, istoric necunoscut): ~22–26%
  • Alte mărci heavy-duty: ~16–28% (variază) — toate, estimări de piață PARTS CAT

TCO complet — cifrele finale

Componentă TCOCu CVA + 100% OEMFără CVA + mix 60/40
1. Achiziție (fără TVA)2.275.000€2.275.000€
2. Combustibil 10k h × 71.560.000€1.560.000€
3. Mentenanță OEM (5 ani)559.000€696.000€
4. Piese majore247.220€197.620€
5. Downtime 5 ani739.200€893.200€ (mix risk, +1pp)
6. Valoare reziduală−728.000€ (32%)−546.000€ (24%)
TCO TOTAL 5 ANI4.652.420€5.075.820€
TCO / oră (70.000h flotă)66,46€/h72,51€/h
Tabel derulabil orizontal

Întrebări frecvente

Cat® CVA se semnează doar la achiziția unui utilaj nou?

Nu — se poate semna oricând, dar tariful e mai bun la achiziție (cumulează cu garanția). Tariful crește cu orele și vârsta utilajului, iar la ore mari dealerul poate condiționa sau refuza încheierea — politicile exacte diferă per dealer. Recomandare: dacă nu ai CVA la achiziție, semnează în primul an de operare.

De ce mix-ul 60/40 e negativ pe flota analizată, dar poate fi pozitiv pe flote mici?

Pe flota analizată, tariful de facturare de 220€/h face downtime-ul foarte costisitor — economia la piese e anulată de pierderea de venit. Punctul de echilibru al scenariului: economia de 49.600€ împărțită la cele ~700h de downtime suplimentar ≈ 70€/h — pe o flotă cu tarif sub ~70€/h (utilaj agricol, logistică), mix-ul aftermarket calitativ poate deveni pozitiv. Decizia se face pe matricea tarif × volum × disponibilitate cerută.

De ce CAT® reține valoare reziduală mai bună?

Trei factori: (1) rețea de distribuție piese mai densă în RO/Europa Centrală → cumpărătorul second-hand are acces ușor la piese; (2) standardul de documentație Cat® ET → istoric clar și verificabil; (3) CVA transferabil la al doilea proprietar → adaugă valoare reziduală per an de CVA rămas.

Cum reduce un furnizor local TCO-ul?

Direct, prin downtime: stocul local elimină zilele de așteptare a pieselor din import (în scenariul de mai sus, 280h = 61.600€). Plus suport tehnic rapid în română și piese verificate pe S/N — vezi și ghidul nostru de import piese din UE.

Care e cea mai mare componentă a TCO — combustibilul?

După achiziție, da: pe flota analizată combustibilul e ~33% din TCO, iar downtime-ul ~16%. Dar downtime-ul e componenta cea mai controlabilă — de aceea disponibilitatea utilajului, și deci accesul rapid la piese, contează enorm în costul total.

Documentare

Surse

  1. 01Spec Cat® 323F L Hydraulic Excavator (scene7): motor Cat® C7.1 ACERT — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C10352617
  2. 02RitchieSpecs — Caterpillar 323F L: C7.1 ACERT, 50.900 lb (~23 t) — https://www.ritchiespecs.com/model/caterpillar-323f-l-midi-excavator
  3. 03Specalog Cat® 323F L (AEHQ7833, Peterson Cat): «până la 10% mai puțin combustibil decât seria anterioară» — https://www.petersoncat.com/sites/cat/files/products/documents/1471285272.pdf
  4. 04Spec Cat® D6T Track-Type Tractor (scene7): motor Cat® C9.3 ACERT — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20161109-58217-32233
  5. 05Teknoxgroup (dealer oficial Cat) — Cat® D6T: C9.3 ACERT — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/D6T_eng16.pdf
  6. 06Spec Cat® D6 Dozer (scene7): C9.3B, 161 kW — dovada că C9.3B aparține D6-ului (2019+), nu D6T-ului — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20241218-a7372-80d25
  7. 07cat.com — Cat® Customer Value Agreements: pachet de suport cu piese, servicii și instrumente digitale — https://www.cat.com/en_US/support/maintenance/customer-value-agreements.html
  8. 08Flyer Cat® CVA (scene7): CVA la achiziția utilajelor noi — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20200728-a13ea-c191b
  9. 09Warren CAT (dealer oficial) — Benefits of Customer Value Agreements: CVA legat de S/N, transferabil la noul proprietar — https://www.warrencat.com/knowledge-center/articles/benefits-of-customer-value-agreements/
  10. 10MacAllister (dealer oficial Cat) — Customer Value Agreements: mentenanță planificată, piese originale, S·O·S, VisionLink — https://www.macallister.com/parts-service/service-solutions/customer-value-agreements/
  11. 11cat.com — Planned Maintenance (structura PM1–PM4: 250/500/1.000/2.000h) — https://www.cat.com/en_US/support/maintenance/planned-maintenance.html
  12. 12cat.com — Diagnose and Prevent Issues Using Fluid Analysis (S·O·S): detectarea timpurie a problemelor — https://www.cat.com/en_US/articles/for-owners/diagnose-and-prevent-issues-using-fluid-analysis.html
  13. 13cat.com — Cat® Reman: injectoare, turbo, pompe recondiționate cu garanție ca-de-nou — https://www.cat.com/en_US/products/new/parts/reman.html
  14. 14MacAllister — Cat Electronic Technician (Cat ET): software-ul de diagnoză pentru utilaje Cat — https://www.macallister.com/online-tools/cat-electronic-technician-et/
  15. 15Bergerat Monnoyeur — dealer autorizat Caterpillar în România — https://www.bm-cat.com/ro-ro/despre-bergerat-monnoyeur-romania

Cotație în maximum 4 ore

Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău

Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.

Cere ofertă pe S/N