14 min · 2.455 cuvinte
Excavatoare Caterpillar® (CAT®) 320 · 323 · 324 — ghidul de flotă pe motoare, mentenanță și piese de schimb
Ghid de flotă pentru excavatoarele CAT® 320, 323 și 324: ce motor are fiecare model (C4.4 vs C7.1), de ce sunt Common Rail, intervalele PM reale și piesele de tren de rulare care se uzează primele — cu coduri OEM confirmate și verificare pe S/N în Cat® SIS.
- Timp de citire
- 14 min citit
- Lungime
- 2.455 cuvinte
- Structură
- 6 secțiuni + FAQ
- Revizuit
- Revizuit 11 august 2026
„Am un 320” spune mai puțin decât crezi. În gama medie de excavatoare Caterpillar, numărul de pe braț ascunde generații diferite, motoare diferite și — pentru un manager de flotă — exact aceste diferențe decid ce piesă comanzi și cât plătești pe oră. Un 320 Next Generation are alt motor decât un 323, un 324 diferă de un 320D2, iar trecerea la Common Rail schimbă complet diagnoza și piesele de injecție. Acest ghid pune ordine: ce motor are fiecare model, ce intervale de mentenanță respectă, ce piese de tren de rulare se uzează primele și cum eviți greșelile de aprovizionare care apar când confunzi generațiile.
Secțiunea 01 · Motoare
Ce motor are fiecare model
Schematic tehnic · maparea gamei
Model → motor → sistem de injecție
Punctul de plecare al oricărei decizii de piese e maparea corectă model → motor. Pe gama Next Generation (lansată în 2017 pentru clasa de 20 de tone) și pe 324, atribuirea confirmată pe fișele tehnice Cat este: 320 GC și 320 folosesc motorul C4.4 (4,4 litri, 4 cilindri), iar 323 și 324 folosesc C7.1 (7,01 litri, 6 cilindri). Diferența de litraj înseamnă diferență de filtre, de injectoare și de mentenanță.
| Model | Motor | Cilindree | Putere netă (ISO 9249) | Emisii | Injecție |
|---|---|---|---|---|---|
| 320 GC | Cat® C4.4 | 4,4 L | 90 kW (121 hp) | Stage V / Tier 4F | Common Rail HP |
| 320 | Cat® C4.4 | 4,4 L | 121 kW (162 hp) | Stage V / Tier 4F | Common Rail HP |
| 323 | Cat® C7.1 | 7,01 L | 128,5 kW (172 hp) | Stage V / Tier 4F | Common Rail HP |
| 324 (Next Gen) | Cat® C7.1 | 7,01 L | 112 kW (152 CP) | — (după piață) | Common Rail HP |
Aceeași arhitectură de motor poate avea ratinguri diferite în funcție de versiune și de piață: 320 GC livrează ~90 kW pe configurația Stage V sau ~107 kW pe variantele LRC (Lower Regulated Countries, Stage IIIA / Tier 3), în timp ce 320 standard urcă la 121 kW — toate pe același bloc C4.4. La 323, C7.1 dezvoltă ~128 kW. Practic, 320 și 323 ajung apropiate ca putere, dar rămân fundamental diferite ca motor (4,4 L vs 7,01 L) — deci ca filtre, injectoare și cost de întreținere. De aceea numărul de pe braț nu e suficient: contează generația și configurația de emisii, citite pe plăcuța de serie.
Secțiunea 02 · Generații
De la generația D la Next Generation
Gama 320 a evoluat prin mai multe generații, fiecare cu diferențe care contează pentru piese. Punctul important pentru flotă: o piesă pentru un 320D nu e neapărat aceeași cu una pentru un 320 Next Generation — sunt generații diferite, cu motoare și sisteme diferite, chiar dacă numărul de pe braț e identic.
| Generație | Exemplu | Motor | Injecție |
|---|---|---|---|
| Clasică / D | 320D | Cat® C6.4 ACERT | Common Rail |
| D2 (piețe LRC) | 320D2 | Cat® C7.1 | Mecanică, presiune joasă |
| E | 320E | Cat® C6.6 ACERT | Common Rail |
| Next Generation (2017+) | 320 · 320 GC | Cat® C4.4 | Common Rail HP |
Insight de flotă: la achiziția de piese sau de utilaj second-hand, generația + seria (S/N) determină exact ce se montează. Verificarea în Cat® SIS pe baza S/N nu e birocrație — e exact instrumentul care elimină confuzia între generații (de ex. un 320 Next Gen cu C4.4 vs. un 320D2 cu C7.1). Aceeași logică o aplicăm la fiecare ofertă.
Un detaliu care NU trebuie să liniștească prea devreme: pe variantele europene/americane ale acestor generații (C6.4, C6.6, C4.4, C7.1 pe 323/324) injecția e Common Rail — dar fișa oficială a lui 320D2 descrie C7.1 drept „mechanically controlled”, cu sistem de combustibil de joasă presiune, gândit pentru piețe cu combustibil de calitate slabă (emisii Brazil MAR-1/Tier 3). Același nume de motor, C7.1, acoperă deci și o variantă mecanică, și una Common Rail de 2.000 bar — exact de aceea generația ȘI piața de proveniență decid piesele de injecție, nu numărul de pe braț. Practic, când primești un utilaj nou în flotă, prima operațiune utilă e citirea plăcuței de serie și a prefixului (de ex. HEX, KTN, MYK, LKS pe Next Generation): el deschide lista corectă de consumabile în Cat® SIS.
Secțiunea 03 · Mentenanță
Calendarul de mentenanță
Schematic tehnic · calendar PM
Intervale reale 500h → 6.000h+ cu coduri OEM confirmate
Excavatoarele Next Generation au intervale de mentenanță extinse și sincronizate. Caterpillar notează verbatim că intervalul de schimb ulei motor și filtre de combustibil este de 1.000 de ore pentru majoritatea mașinilor 320 și 320 GC construite din ~2019, iar intervalul filtrelor de combustibil a fost dublat de la 500 la 1.000 de ore. Condiția este însă strictă: fluide Cat + filtre Cat + program S·O·S activ. Lipsește oricare dintre cele trei → intervalul scade la 500 h; lipsesc toate → 250 h; la regim sever (severe service) → 250 h, iar cu toate trei condițiile îndeplinite la sever, intervalul îl decide analiza S·O·S.
| Interval | Acțiune principală | Cod OEM (confirmat) |
|---|---|---|
| Zilnic (10 h) | Niveluri ulei/răcire, golire separator apă-combustibil, gresare, inspecție | — |
| 500 h (rodaj) | Schimb ulei motor de rodaj (15 L Cat® DEO-ULS) + filtru ulei | 322-3155 |
| 1.000 h | Ulei motor + filtru ulei + filtre combustibil + ulei reductor rotire (5 L Cat® TDTO) | 322-3155 · 509-5694 · 523-4987 |
| 2.000 h | Ulei reductoare finale (5 L Cat® TDTO/buc.) + kit breather carter + capac rezervor combustibil | 339-1048 · 350-7735 |
| 3.000 h | Filtru hidraulic de retur (interval cu ~50% mai lung decât anterior) | 590-9787 |
| 5.000 h | Întreținere sistem DEF (injector + garnitură + filtru DEF) — pe prefixe MYK/LKS | 529-7539 · 418-2073 · 379-3187 |
| La nevoie / S·O·S | Filtre aer (primar + secundar) · schimb ulei hidraulic 115 L Cat® HYDO Advanced 10 | 479-8989 / 479-8991 · 309-6942 · 522-1451 |
Câteva precizări de aprovizionare, toate confirmate în ghidul oficial de piese (PEDJ0917, pe intervale de S/N): filtrul de combustibil primar / separator de apă este 479-4131 pe seriile timpurii și 523-4987 pe cele ulterioare; secundarul este 360-8960 (timpuriu) sau 509-5694 (ulterior); pe linia de combustibil mai există filtrul in-line 525-6206. Filtrele de cabină sunt 580-5439 (aer proaspăt) și 500-0957 (recirculare). Codul exact dintre varianta timpurie și cea ulterioară se alege pe S/N — de aceea îl confirmăm în SIS înainte de fiecare set. Pentru calendarul detaliat al sistemului hidraulic, vezi ghidul nostru de mentenanță hidraulică 250h → 4.000h.
Pe mașinile cu sistem SCR/DEF (AdBlue), calendarul adaugă întrețineri specifice — și aici prefixul de serie decide: ghidul oficial pune filtrul de pompă DEF 495-1507 la 1.500 h pe prefixele HEX/KTN, iar injectorul DEF 529-7539 (cu garnitura 418-2073) și filtrul DEF 379-3187 la 5.000 h pe prefixele MYK/LKS. Configurația exactă se confirmă în Cat® SIS pe S/N. Tocmai sincronizarea și extinderea acestor intervale e motivul pentru care Caterpillar comunică oficial costuri de mentenanță reduse cu până la 15% pe Next Generation: mai puține opriri, mai multe filtre schimbate în aceeași intervenție, mai puțină manoperă pe an.
Secțiunea 04 · Tren de rulare
Trenul de rulare — cel mai mare cost ascuns
Schematic tehnic · anatomie
Componentele trenului de rulare și unde apare uzura
Pe durata de viață a unui excavator, trenul de rulare (undercarriage) e una dintre cele mai mari linii de cost. Componentele principale sunt ansamblul de șenilă (track group), plăcile de șenilă (saboți / grousere), rolele inferioare și superioare, roata motoare (sprocket), roata de ghidare (idler) și mecanismul de tensionare (recoil). Tiparul tipic de uzură pornește de la bucșele și bolțurile lanțului și se propagă spre dinții sprocketului și flanșa idlerului — ordinea exactă depinde de aplicație, motiv pentru care uzura se măsoară procentual, pe fiecare componentă — iar o componentă lăsată să se uzeze excesiv accelerează în cascadă uzura celor adiacente.
| Componentă | Cod (gen. clasică / D) | Next Gen 320/320 GC (pe prefix) |
|---|---|---|
| Ansamblu șenilă (track group) | 9W-9354 | 359-3119 (HEX) · 569-9764 (LKS) · 524-6582 (KTN) |
| Role inferioare (track rollers) | 163-4143 (320/323) · 163-4145 (324) | 461-7552 (HEX/KTN) · 508-9458 (MYK) · 479-7449 (LKS) |
| Role superioare (carrier rollers) | 8E-5600 | 8E-5600 |
| Roată motoare (sprocket) | 8E-9805 · 6Y-4898 | 8E-9805 |
| Roată de ghidare (idler) | 248-7143 | — (Cat® SIS) |
| Ansamblu arc de recul (recoil) | 239-4389 | — (Cat® SIS) |
| Plăci de șenilă (saboți) | — (de confirmat SIS) | 332-8903 (790 mm, triplu grouser) |
Insight de flotă, fără coduri inventate: monitorizarea procentuală a uzurii trenului de rulare (cu instrument de măsurare) permite planificarea înlocuirii înainte de avarie. Pe utilaje cu ore mari, mixul economic uzual este OEM pe sprocket și idler (componentele cu cel mai mare efect în cascadă) și aftermarket calitativ pe saboți. Codul de role 320/323 (163-4143) diferă de cel al lui 324 (163-4145, undercarriage mai mare) — încă un loc unde modelul exact contează.
Din punct de vedere economic, trenul de rulare răsplătește disciplina: o șenilă întoarsă la timp — când uzura bucșelor atinge pragul, înainte de a ataca dintele sprocketului — poate prelungi semnificativ durata ansamblului. Invers, un idler sau un sprocket lăsat uzat „mănâncă” lanțul prematur. De aceea o flotă serioasă măsoară periodic uzura cu instrument dedicat și planifică intervențiile pe ore, nu pe avarie — iar comanda corectă pleacă de la generația și modelul exact, fiindcă rola lui 324 (undercarriage mai mare) nu e rola lui 320.
Secțiunea 05 · Hidraulic
Sistemul hidraulic și piesele
Excavatoarele Next Generation au un sistem hidraulic regândit, cu o supapă principală de control nouă, electrohidraulică, care elimină liniile pilot — reduce pierderile de presiune și răspunde mai precis. Caterpillar comunică oficial câștigurile de eficiență ale acestei arhitecturi:
- Supapă principală fără linii pilot — comandă electrohidraulică, mai puține pierderi și răspuns mai precis.
- Pompă principală nouă, mai mare, cuplată cu turație motor mai joasă — performanță maximă cu consum redus.
- Smart Mode — potrivire automată putere motor ↔ hidraulic la condițiile de săpare; mașinile Next Gen consumă, per total, cu până la 25% mai puțin combustibil decât modelele anterioare.
- Cu ~20% mai puțin ulei hidraulic și filtru de retur cu durată extinsă (schimb la 3.000 h).
Capacitatea sistemului hidraulic este de ~115 litri, iar uleiul recomandat este Cat® HYDO Advanced 10 (SAE 10W / ISO 46), cu drenaj extins până la 6.000 h dacă programul S·O·S confirmă starea uleiului — disponibil ca 309-6942 (bidon 20 L) și 309-6940 (butoi 200 L). Filtrul de retur este 590-9787, iar elementul de aerisire al rezervorului 522-1451. Ca și la sistemul de combustibil Common Rail, curățenia uleiului (filtrare + analize S·O·S) e factorul care decide durata pompei și a supapei principale.
Secțiunea 06 · Piese
Lista de piese prioritare
Pentru o flotă de 320 / 323 / 324, piesele cu cea mai mare frecvență de comandă sunt filtrele (consumabile regulate, vezi calendarul PM), componentele de tren de rulare (uzură planificabilă), piesele de atac sol (GET) și seal kit-urile de cilindri. La GET, ca și la undercarriage, sistemul depinde de generație:
| Sistem | Componentă | Cod OEM |
|---|---|---|
| K-Series K90 | Vârf standard | 220-9091 |
| K-Series K90 | Vârf penetrare | 220-9093 |
| K-Series K90 | Vârf rocă | 220-9092 |
| K-Series K90 | Adaptor central (sudat) | 220-9094 |
| K-Series K90 | Adaptor de colț (sudat) | 220-9095 |
| K-Series K90 | Siguranță (retainer) | 220-9090 |
| Advansys™ | Vârf Penetration Plus A90 / A110 | 505-4097 / 505-4113 |
| Cilindri (toate gen.) | Seal kit | — (Cat® SIS) |
Vârful de cupă se schimbă des (de la câteva sute la câteva mii de ore, după sol), adaptorul ține mult mai mult — alegerea vârfului (standard vs. penetrare vs. rocă) se face după aplicație. Advansys™ e sistemul curent pe Next Generation, dar ghidul oficial Next Gen listează în paralel și K-Series — sistemul îl decide cupa efectiv montată pe utilaj, nu doar generația. A comanda vârful greșit de sistem e o eroare frecventă și costisitoare — încă un motiv pentru verificarea pe S/N și pe cupă.
Întrebări frecvente
Ce motor are un CAT 320 Next Generation?
Cat® C4.4 (4,4 litri). Tot C4.4 are și 320 GC (la o putere mai mică). Un 323 are C7.1 (7,01 litri), iar 324 Next Gen are tot C7.1. Modelul nu indică direct motorul — generația o face; codul exact se confirmă pe S/N în Cat® SIS.
Motoarele astea sunt Common Rail sau mecanice?
C4.4 și C7.1 sunt Common Rail de înaltă presiune (C7.1 ≈ 2.000 bar), confirmat pe documentația Cat oficială. Diagnoza e despre presiunea sistemului și curățenia combustibilului, nu despre componente mecanice de injecție de tip MEUI.
De ce contează generația la comanda de piese?
Pentru că un 320D și un 320 Next Generation sunt generații diferite, cu motoare și sisteme diferite — inclusiv coduri de tren de rulare și de GET diferite (clasic/D vs. Next Gen). Piesa corectă depinde de generație + S/N, verificate în Cat® SIS.
Care e cel mai mare cost de întreținere pe termen lung?
Trenul de rulare (șenile, role, sprocket, idler) — o parte majoră din costul total de operare. Monitorizarea procentuală a uzurii permite înlocuirea planificată și evită avariile în cascadă, în care o componentă uzată le deteriorează pe cele adiacente.
Cum comand piese corecte pentru excavatorul meu?
Cu S/N-ul utilajului. Îl verificăm în Cat® SIS și identificăm exact generația, motorul (C4.4 vs C7.1) și piesele compatibile — coduri reale confirmate, sau „—” unde un cod public nu există, niciodată un cod inventat.
Documentare
Surse
- 01Cat® Parts Reference Guide — 320/320 GC Medium Hydraulic Excavators (PEDJ0917, PDF oficial pe CDN-ul Caterpillar): prefixe HEX/MYK/KTN/LKS, tabelul NGH al intervalelor, filtre pe intervale de S/N, DEF pe prefixe, undercarriage Next Gen, GET K-Series + Advansys în paralel — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20220222-ae214-7492d
- 02Teknoxgroup (dealer oficial Cat) — fișă tehnică Cat® 320: C4.4, 121 kW / 162 hp — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/320_HRC.pdf
- 03Teknoxgroup — fișă tehnică Cat® 320 GC: C4.4 ACERT, 90 kW / 121 hp — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/320GC_AEXQ2330-01.pdf
- 04Teknoxgroup — fișă tehnică Cat® 320 GC LRC: 107 kW, China III / Brazil MAR-1 (echiv. Tier 3 / Stage IIIA) — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/320GC-LRC.pdf
- 05Cat® 323 — Technical Specifications (scene7): C7.1, Net Power ISO 9249 128,5 kW / 172 hp, Tier 4 Final / EU Stage V — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20241121-e650f-02743
- 06Cat® C7.1 ACERT Industrial Power Unit (LEHH0590, Teknoxgroup): common rail, presiune injector 200 MPa (= 2.000 bar), I-6, 105/135 mm, 7,01 L — https://www.teknoxgroup.com/fileadmin/user_upload/C7.1acert_ind18.pdf
- 07Cat® C4.4 ACERT Industrial Power Unit (Peterson, dealer oficial): «Electronic high pressure common rail», Inline 4, 105/127 mm, 4,4 L — https://www.petersonpower.com/sites/power/files/products/documents/-23486.pdf
- 08Comunicat Caterpillar 2017 — Three Next Generation Cat Excavators (clasa 20 t: 320 GC / 320 / 323; −15% mentenanță; −25% combustibil; supapă fără linii pilot; −20% ulei hidraulic; filtru retur 3.000 h / +50%; filtre combustibil 500 h la lansare) — https://hub-4.com/news/three-next-generation-cat-excavators-deliver-more-choices-for-increased-efficiency-and-lower-operating-costs-in-20-ton-size-class
- 09Cat® 320D2 / D2 L — fișă oficială (scene7): C7.1 «mechanically controlled», sistem de combustibil de joasă presiune, Brazil MAR-1 — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20170309-34652-53383
- 10Cat® HYDO Advanced 10 — broșura oficială (scene7): drenaj extins 6.000 h condiționat de S·O·S la 500 h; ambalaje 309-6942 (20 L) / 309-6940 (200 L) — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/CM20150813-35930-61404
- 11Specalog Cat® 320D L (scene7): Engine Model Cat® C6.4 ACERT — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C307074
- 12Specalog Cat® 320E LRR (scene7): Engine Model Cat® C6.6 ACERT, sistem de combustibil electronic de înaltă presiune — https://s7d2.scene7.com/is/content/Caterpillar/C737280
- 13cat.com — Fuel Systems / Tier 4 Technology: C4.4, C6.6, C7.1, C9.3 = High Pressure Common Rail — https://www.cat.com/en_ZA/support/technology/tier-4-technology/fuel-systems.html
- 14cat.com (India) — Cat® 324 Hydraulic Excavator: C7.1, 112 kW / 152 CP, lansat la Excon (dec. 2025) — https://www.cat.com/en_IN/products/new/equipment/excavators/medium-excavators/129240.html
- 15cat.com (India) — comunicat «Efficiency reimagined: the next generation Cat 321, 322, 324» — https://www.cat.com/en_IN/news/machine-press-releases/efficiency-reimagined-the-next-generation-cat-321-322-324-excavators.html
- 16cat.com — Cat 320/320 GC/323 Maintenance & Service (service center; gruparea 320/320 GC/323) — https://www.cat.com/en_US/support/caterpillar-service-center/cat-320-320GC-323-maintenance-and-service.html
- 17Hawthorne Cat (dealer oficial) — Next Generation Excavators: turație de motor mai joasă + pompe hidraulice mari, −25% combustibil, −15% mentenanță — https://www.hawthornecat.com/next-generation-cat-excavators/
- 18Cat® Parts Store — 163-4143: Roller GP (SF; 320B/320C/320D/320D2/323D2, gen. clasice/D) — https://parts.cat.com/en/catcorp/163-4143
- 19Cat® Parts Store — 163-4145: Roller GP (SF; 322B/322C/324D/326D2) — https://parts.cat.com/en/catcorp/163-4145
- 20Cat® Parts Store — 9W-9354: Link A (ansamblu lanț, gen. clasice) — https://parts.cat.com/en/catcorp/9W-9354
- 21Cat® Parts Store — 6Y-4898: Track Sprocket — https://parts.cat.com/en/catcorp/product/6Y-4898
- 22Cat® Parts Store — 248-7143: Idler Group — https://parts.cat.com/en/catcorp/product/248-7143
- 23Cat® Parts Store — 220-9094: Bucket Adapter (K90, central) — https://parts.cat.com/en/catcorp/220-9094
- 24Cat® Parts Store — 220-9095: Bucket Adapter (K90, colț) — https://parts.cat.com/en/catcorp/220-9095
- 25Fab Heavy Parts (aftermarket) — Track Adjuster & Recoil Assembly 239-4389 pentru Cat® 315D/319D/320D/321D/323D (cross-referință pentru ansamblul de recul) — https://www.fabheavyparts.com/products/new-track-adjuster-recoil-assembly-fits-cat-caterpillar-320d-321d-323d-319d-315d-excavator
Cotație în maximum 4 ore
Identificăm piesa corectă pe seria utilajului tău
Trimite-ne seria (S/N) a utilajului sau a motorului și primești o ofertă cu repere CAT® verificate pe configurația ta exactă.
Cere ofertă pe S/N